Очаквано ли беше станалото днес – отказа на българската страна да отстъпи и съответно неотстъпчивата позиция на руския посланик Елеонора Митрофанова, която заплаши, че наистина закриват посолството си у нас?
Остава надеждата, че в Кремъл „има пилот в самолета“. За да не се стига до такива крайности е добре там да се премисли – какви ще са последствията и за самата Русия от прекъсване на отношенията с България. Защото след това те трябва да се възобновяват – коментира ситуацията журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва Николай Кръстев. По думите му, България съсем не е малка и незначителна страна за Русия, така че в „Централата“ трябва много внимателно да обмислят предложението на своя посланик тук.
Рано е да се говори за нов посланик, все пак няма крайно решение за затваряне на посолството на Русия у нас. Действията на Митрофанова са разбираеми – 70 нейни ценни сътрудника трябва си ходят. Но хората от службите знаят, че понякога такъв момент настъпва в професионалната им кариера, когато трябва да си тръгнат с наведена глава към летището, когато биват разкрити.
И когато посланичката говори как всеки защитава своите национални интереси, имайки предвид себе си, трябва да знае, че и България в момента прави същото.
Ако все пак се стигне до взаимно затваряне на посолствата в София и Москва, трябва и ние да се съобразим с това кой ще представлява нашите интереси там.
Затова отново излиза този извод – руската страна трябва много внимателно да премисли заканата си. Също така – не е добре българските партии да показват разнобой пред Русия.
Не може българска партия, която претендира да бъде водеща в левия политически сектор, същевременно и част от реформаторското правителство, да си позволява да защитава повече интересите на чужда държава, отколкото на своята – категоричен е Николай Кръстев.
Тези хора, вероятните шпиони, все пак са били засечени от нашите служби, на които трябва да вярваме. А Русия трябва да разбере, че така не се градят добросъседски международни взаимоотношения.
Така че е добре вече да има реципрочност в дипломатическите отношенията между двете държави.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..