Това коментира Дияна Русинова от Европейски център за транспортни политики в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Поводът е катастрофата в София, при която дрогиран шофьор с десетки наказания помете две млади жени.
Аргументът й е, че чрез втори идентификационен знак на автомобила (екостикерът) и регистрационните табели може да се прави проверка дали няма разминаване между него и регистрационните табели. Екостикерът на практика представлява дигитална информация за автомобила.
„Много по-трудно може да бъде манипулирана от това всеки да може да си смени регистрационния номер. Нямаше как да се издаде такъв чип и такъв стикер и тези нискоемисионни зони ако работеха ние много отдавна щяхме да знаем, че с този автомобил има проблеми, може би щеше да е спрян, защото щеше да се види веднага това разминаване между регистрационния номер и чипа. В момента министерството на транспорта води политика да премахната дигитализацията на информацията за пътните превозни средства, което за мен е абсурдно“, каза Русинова.
Тя обясни още, че версията на Центъра за случилото се е малко по-различна от официално представената.
„Водача, използвайки неправилно полицейска лампа или светлинна сигнализация, която по закона за движение по пътищата може да се използва от определени институции всъщност, навлиза при кръстовището на бул. Черни връх и Аресеналски.
При навлизането отнема предимството на завиващия на ляво таксиметров автомобил. Отнемайки това предимство се удря последователно първо в таксиметровия автомобил, след това в шахтата на асансьора на метрото. По официалната версия след това е последвал удар в един, а после във втори пешеходец
Колата се разцепва на две - едната половина отива в средата на булевард Черни връх, а другата е намерена в една от пресечките на Черни връх.
Теорията ни се различава по това, че едната от жертвите е намерена непосредствено до шахтата на асансьора. Смятаме, че тя е била в автомобила, защото когато едно тяло бъде ударено от друго тяло то отива напред, а не се връща назад. Към тази версия ни насочват и човешките останки по платното за движение“, обясни Русинова.
Линеен ускорител за лечение на онкологични заболявания от най-ново поколение, ръководен от изкуствен интелект, ще бъде представен на научен семинар в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това се случва в навечерието на Международния ден на медицинската физика - 7 ноември, съобщи доц. Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на..
По решение на ЦИК прокуратурата ще проверява 7 секции в цялата страна, в които има разминаване между това, което се чува при броенето на бюлетините от видеозаписа и това, което е вписано в протокола с резултатите. Една от тези секции е 55- та в Пловдив, която се е помещавала в Гимназията по транспорт в район „Източен“. В нея на записа от..
"Не смятам, че изборите в Америка имат отношение към нас, защото сме прекалено дребни и сме се вгледали в пъпа си, като мислим, че светът се интересува от нас. Смяната на президента в САЩ с републиканеца Тръмп обаче ще има отношение към световната икономика и икономическата политика в света, както и към двете войни - в Украйна и в Ивицата Газа. Спрямо..
След големите избори в света тази сутрин приключи и битката за Белия дом, които всички чакаха. Някои са изненадани, други не, но по- важното е какво ще се случи в новия мандат на Доналд Тръмп за американците и в тяхната глобална политика. Отвъдокеанският полъх се чака да промени и ситуацията у нас, защото според част от наблюдателите и политиците,..
Държавата спешно да се намеси за решаване на проблема в Стамболийски, където от януари догодина заводът „Монди“ прекратява дейността си. За това настояват от КТ „Подкрепа“ в Пловдив и изискват намеса на най – високо ниво – министър-председател, парламент, президент, политически формации. Необходимо е да бъде осигурен друг стратегически..