Археолози започнаха проучванията на единствената могила, която е разположена в рамките на съвременния град Пловдив. "Голямата могила" се намира до Отоплителна централа "Юг" и за втора година там работи екип от Регионалния археологически музей.
Ръководител на разкопките е археологът Любомир Мерджанов, негов заместник е Мария Драганова. На обекта са също студенти, помощник - археолози и работници, които разчистват пръстта от върха на могилата.
Финансирането на проучванията е за 160 000 лева, сума гласувана за археология от бюджета на община Пловдив. Археолозите ще слязат до гробното съоръжение в центъра на могилата до края на август, с възможност да се продължат работата си и през септември.
Учените смятат, че на това място е бил разположен римски могилен некропол, наречен "Гъстите могили", където те са били около 100. Оцелялата могилата е най-голямата, с височина 15 метра. Предполага се, че некрополът в центъра, от I-III век е свързан с тракийската аристокрация във Филипопол.
„Първият етап на проучванията беше през 2021 г., като на върха бяха разкрити останки от средновековен комплекс, от XII-XIII век. Останки от малка църква с полихромна стенопис и некропол от 17 гроба. Тази година ще бъде последна и проучванията целят да навлязат в дълбочина към централната част на могилата, където очакваме да е разположено тракийско погребение. Надяваме се иманярския тунел (правен през 90-те години на XX век), който засякохме миналата година да не е стигнал до гробното съоръжение, датирано от I до края на III век.”, каза Любомир Мерджанов.
През 2021 година са открити два оловни печата от Средновековието, голямо количество керамика, бронзови монети и дори закопчалки за книги, всички средновековни структури на върха на могилата се отнесат към периода XI-XIII вeк.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..