Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търгашите на кръв ще взимат и ваучер след промени на закона

Дали доброволното кръводаряване ще бъде стимулирано, ако бъде приет законопроектът за допълнение на Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливане?

Разговор със Стефка Попова- председател на Българска организация за доброволно кръводаряване в предаването „Точно днес“.

„За съжаление промените по никакъв начин не дават индикации да успеят да стимулират доброволното кръводаряване, тъкмо напротив, те са по-скоро насочени към повърхностни, а не към същинските проблеми на кръводаряването в страната ни. Това, което е важно, което отблъсква кръводарителите, не е засегнато“- коментира Попова.

На въпроса какво трябва да се промени, за да се подсили процесът, който е толкова важен в лечебния процес, тя отговори:

„Безспорно най-големият проблем в България е изградената практика на кръвните центрове и болниците да принуждават близките да търсят бележки. Това е абсолютно нерагламентирано и незаконно. Въпреки това, хората са я приели като нормална. Притискат ни да търсим дарители. Това е абсурд“- бе категорична Стефка Попова.

„Какво се получава сега: аз не отивам в кръвен център, защото утре мой близък може да има нужда от мен и аз няма да мога да му помогна, ако днес съм дарила за някой непознат“- обясни председателят на Българска организация за доброволно кръводаряване.

„Гаранция за промяна няма, но да виждаме спасение в търгашите на кръв... това е абсолютно ненормално за една съвременна държава в Европейския съюз. Държавата трябва да изгради цялостна национална система, която да е преди всичко информационна – хората да знаят за проблемите, да знаят за важността на кръводаряването и че това трябва да е регулярно. Информацията, която липсва в България, е ключова. Хората се сещат за проблема обикновено, когато се касае до тях- когато те или техен близък имат нужда. Трябва да се знае, че ако хората могат, е хубаво да даряват кръв два пъти в годината. Достатъчно е да отидат до кръвния център, за да има достатъчно кръв за здравната система“- каза още Стефка Попова.

„Опитват се да въведат ваучери, които са форма на заплащане. Това противоречи на принципите на доброволност и безвъзмездност на кръводаряването. Това няма да доведе до повече кръводарители, а напротив- и малкото, сега налични, ще бъдат отблъснати. Хората, които сега дават кръв срещу пари, ще продължат да го правят, просто ще получават и ваучер“- смята тя.  

В заключение Стефка Попова добави, че е много важно да кръводаряваме, когато сме здрави и в добро общо състояние, а не когато сме притиснати от обстоятелствата.

Цялото интервю на Антония Попова може да слушате в прикачения файл. 


По публикацията работи: Христина Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59