Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем месеца след наводенията Триград бавно се възстановява

Четири родопски села постепенно се завръщат към нормалния си ритъм на живот след наводнението от декември в село Триград, когато реката излезе от коритото си и откъсна пътя на планинските села.

След седем месеца мъки, днес вече са довършителните дейности по асфалтирането на 4-те най-компрометирани участъка от пътя на Триградското ждрело. Хората обаче настояват за цялостен ремонт на пътя Тешел – Триград - Кестен, защото основният поминък е туризмът. В района са пещерите "Дяволското гърло", "Харамийска", "Ягодинска пещера" и природните забележителности "Орлово око" и "Вълчи камък".

След месеци наред протести на хората най-разрушените участъци от наводнението вече са възстановени. 

Хората от планинските села живеят най-трудно, волю-неволю са научени да се приспособяват и оцеляват в най-тежки условия - без път, без поминък, без медицинска помощ. От Триград обаче са твърдо решени да изискват цялостен ремонт на пътя. Община Девин планира да изтегли заем от 176 000 лева, за да проектира основен ремонт на участъка между Тешел, Триград и Кестен. За финансиране на самия ремонт обаче ще разчита на държавна подкрепа.

По този участък се минава и за природната забележителност Вълчи камък.

Въпреки пътните неволи на Триград, селото се готви за ежегодния си празник "Орфически мистерии". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27