България и Република Северна Македония подписаха вчера в София двустранния протокол, който е част от преговорната рамка за еврочленство на югозападната ни съседка. Отвъд протокола - какво следва, какви са предизвикателствата пред двете страни и гарантиран ли е националният интерес на България коментира за програма "Точно днес" журналистът Любчо Нешков.
Той съобщи, че тази нощ текстът от протокола е станал известен и това е потвърдено от българското външно министерство.
"Сериозният анализ на протокола подсказва три категорични неща - всички български условия, искания от 2017 година т.к пакет 4+1, включително и това, което през последната година беше добавено за вписването на българите в македонската конституция, съществуват във взаимоотношенията ни. Нещо повече. Ако досега, изпълнението на договора, изпълнението на каквито и решенията на проблемите между двете страни, зависеше само от добрата воля и желание на властите в Скопие, този път тези неща ще се контролират от институциите в ЕС, но най-важното и от Европейския съвет. Това е ключово, защото в ЕС без подкрепата и гласът на България нищо няма да минава", коментира Нешков в отговор на въпроса защитен ли е българският интерес.
Според него - на къде ще тръгнат нещата - всичко зависи от волята, желанието и куража на македонския политически елит и дали той наистина ще изгражда истински независима държава или ще продължава да обслужва чужди интереси и да бъде част от чужд геополитически проект какъвто е македонизмът.
"Ние много точно го определяме като антибългарски, защото той има тази си цел и тази си същност, но през последните две седмици целия ЕС и особено политиците от ЕС в Брюксел разбраха, че става въпрос и за антиевропейски проект", допълни журналистът.
По думите на Нешков най-трудно ще бъде македонското обществото да се изправи с истината за миналото, за случилото се, особено след 2019 и 1945 г. за този геноцид, който се е случил - и защо ние искаме българите да бъдат вписани в македонската конституция.
Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.
Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев. Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..
Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..
Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив. Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..
"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..
"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай". Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..