Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-трудно ще е обществото в РСМ да се изправи пред истината

Любчо Нешков
Снимка: БГНЕС

България и Република Северна Македония подписаха вчера в София двустранния протокол, който е част от преговорната рамка за еврочленство на югозападната ни съседка.  Отвъд протокола - какво следва, какви са предизвикателствата пред двете страни и гарантиран ли е националният интерес на България коментира за програма "Точно днес" журналистът Любчо Нешков. 

Той съобщи, че тази нощ текстът от протокола е станал известен и това е потвърдено от българското външно министерство.

"Сериозният анализ на протокола подсказва три категорични неща - всички български условия, искания от 2017 година т.к пакет 4+1, включително и това, което през последната година беше добавено  за вписването на българите в македонската конституция, съществуват във взаимоотношенията ни. Нещо повече. Ако досега, изпълнението на договора, изпълнението на каквито и решенията на проблемите между двете страни, зависеше  само от добрата воля и желание на властите в Скопие, този път тези неща ще се контролират от институциите в ЕС, но най-важното и от Европейския съвет. Това е ключово, защото в ЕС без подкрепата и гласът на България нищо няма да минава", коментира Нешков в отговор на въпроса защитен ли е българският интерес.

Според него  - на къде ще тръгнат нещата - всичко зависи от волята, желанието и куража на македонския политически елит и дали той наистина ще изгражда истински  независима държава или ще продължава да обслужва чужди интереси и да бъде част от чужд геополитически проект какъвто е македонизмът. 

"Ние много точно го определяме като антибългарски, защото той има тази си цел и тази си същност, но през последните две седмици целия ЕС и особено политиците от ЕС в Брюксел разбраха, че става въпрос и за антиевропейски проект", допълни журналистът.

По думите на Нешков най-трудно ще бъде македонското обществото да се изправи с истината за миналото, за случилото се,  особено след 2019 и 1945 г. за този геноцид, който се е случил - и защо ние искаме българите да бъдат вписани в македонската конституция.

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43

БЛС ще настоява за остойностяване на лекарския труд

Новият председател на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов представя днес приоритетите за 3-годишния мандат на избраното ново ръководство.   След като получи гласовете на 252-ма от делегатите на събора на съсловната организация в Пловдив, той  обеща да продължи политиката на БЛС от последните 6 години. Съзнавам каква голяма..

публикувано на 30.09.24 в 08:38
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би, това е най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42