Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флаконите с райски газ - достъпни и опасни за тийнейджърите

| обновено на 20.07.22 в 09:53

Все по-често край пейките, по тепетата и на други обществени места в Пловдив се забелязват едни малки флакони като тези, които навремето се използваха за газирана вода. Те са с т.нар. райски газ или диазотен оксид.  Един лек и напълно свободен "наркотик", който младежите ползват чрез специални машинки и балони. 

Ефектът е краткотраен, но опасностите - доста. Употребата и продажбата не е забранена, тъй като се ползва в хранително-вкусовата промишленост – за украса със сметана и за медицински цели – като упойка.   Може да се закупи в супермаркети, магазини за обществено хранене, онлайн или дори в различни места за развлечения като клубове, дискотеки и басейни. Контрол липсва, както и сигнали за продажбата и вдишването му. Проверки не се извършват - нито от полицията, нито от здравната инспекция. А има и данни, че се увеличават дори пътните инциденти, свързани с диазотен оксид. Доказването на  използването му е трудно, защото ефектът е много кратък и не оставя следи, които могат да отчетат тестове за наркотици. 

Общинският съвет по наркотични вещества в Пловдив провежда обучения за родители по Националната програма за превенция, в които разяснява симптоматиката, особеностите и вредите от употребата на наркотични и психоактивни вещества, в това число и райският газ. От Превантивно–информационния център, по време на учебната година изнасят лекции на ученици за вредите от употребата на наркотични и психоактивни вещества, към които спада и райският газ. Тази година кампанията ни е под мотото „Всеки избор, направен днес, определя бъдещето утре!”, каза в интервю за Радио Пловдив психологът Даниела Димитрова

Вдишването на диазотен оксид може да доведе до интоксикация, дихателни, сърдечно-съдови, неврологични и психиатрични последствия. Много по-токсичен е, ако се комбинира с алкохол или други наркотични и психоактивни вещества, или ако газът се вдиша директно от капсулата или флакона, вместо да се инхалира от балон. Освен това малките капсули често са евтин и нерегламентиран внос от Китай и е установено, че съдържат прахови частици и маслени остатъци.

В повечето държави членки на Европейския съюз, в това число и в България, диазотният оксид все още не е контролирано вещество. Въпреки това някои страни прилагат разпоредби, които ограничават продажбата му.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мъж с трансплантирано сърце се разходи с кардиолога си в Смолян

Димитър Костов, който от една година живее с трансплантирано сърце, се включи в инициативата днес „Разходи се с кардиолога си в Смолян“. В световния ден на сърцето десетки смолянчани преминаха през информационния пункт в центъра на града, консултирайки се с кардиолози от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) – Смолян и се присъединиха..

публикувано на 29.09.24 в 16:33

Вятърът събори голямо рекламно пано в Северната индустриална зона

Въвежда се ограничение на движението на надлеза до бившия завод "Ален мак", в посока Труд. Причината е премахване на голямо винилно рекламно пано от фасадата на сградата, което се е скъсало от вятъра.  До приключване на работата на екипите на пожарната, автомобили ще се пропускат само в лявата лента. От ОД на МВР апелират шофьорите  да преминават..

публикувано на 29.09.24 в 16:13

Протест за градски автобуси от Труд до Пловдив блокира трафика за Карлово

Жители на село Труд блокираха пътя за Карлово в отсечката от центъра на селото до кръговото движение за село Строево. Протестът им е срещу липсата на удобен и устойчив автобусен транспорт до Пловдив. Те настояват за възстановяването на автобусната линия № 1, която преди повече от 10 години бе спряна, а оттогава единствената им връзка е маршрутка № 5...

публикувано на 29.09.24 в 13:26

Две донорски ситуации дадоха шанс за живота на петима пациенти

Две донорски ситуации за 24 часа в УМБАЛ “Свети Георги” дадоха шанс за живот на петима.  Първата донорска ситуация даде шанс за живот на четирима души. След установена мозъчна смърт при 56-годишен мъж близките му се  съгласяват да дарят органите му.  Ситуацията е реализирана в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, от екипа на болницата с координатор д-р..

обновено на 29.09.24 в 12:17

Заради птичи грип умъртвяват над 11 000 фазани, пуйки и яребици в Стряма

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на птичи грип в  птицевъдна ферма в село Стряма, община Раковски.  В нея се отглеждат 6 842 фазана, 375 диви американски пуйки и 3 750 яребици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попадат селата Стряма, Калековец и Трилистник.  В..

публикувано на 29.09.24 в 12:12