Българският политически елит няма нагласата да управлява в стабилни коалиции и да изгражда стабилни коалиционни мнозинства. Затова мен не ме учудва това, което се случи с четворната коалиция, която вече е тройна, каза в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът проф. Тодор Галунов.
По думите му, проблемът е, че всеки провал на опити за съставяне на кабинет ни води до ситуация със същите проблеми за правяне на коалиция.
"Всичко това е продукт на наложения модел в българската политика да се търси следизборна коалиция. Когато отидат на избори и се преброят, след това при преговорите българския народ го няма. Той влиза в предизборното говорене. След изборите често се случват неща, които не са говорени в предизборната ситуация", обясни политологът.
Той напомни, че повече идеи имаше да се състави технократски или експертен кабинет, а не президентът да даде третия мандат на БСП.
"Струва ми се, че даването на мандата точно на БСП обрече преговорите на неуспех. Няма логика оттук нататък да има кабинет. Вървим явно към избори. Трябва да стане политическо чудо, като БСП успее да състави кабинет, защото политическите партии са в цайтнот", коментира проф. Галунов.
Той обясни, че евентуален провал на БСП ще се отрази и на вътрешната ситуация в партията, и на електората й.
"В следващия парламент много трудно ще влезе партия като "Има такъв народ", която парадоксално, в голяма степен, е в основата на тази криза. Има еволюция и при "Продължаваме промяната", които май първо искаха стабилен кабинет, а сега предпочитат предсрочни избори", допълни политологът.
По думите му, "Български възход" на Стефан Янев ще разчита по-скоро на няколко души на централно ниво и така да се търси представителство. "Тя ще прескочи избирателната линия заради инерцията на Янев. Друг е въпросът дали ще помогне за съставянето на правителство и да имаме отново 4-на коалиция".
"Вървим към служебен кабинет и много изострена политическа кампания в много сложна ситуация", категоричен е политологът.
Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Тодор Галунов е в прикачения файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..