Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците ни не могат да управляват в стабилни коалиции

Българският политически елит няма нагласата да управлява в стабилни коалиции и да изгражда стабилни коалиционни мнозинства. Затова мен не ме учудва това, което се случи с четворната коалиция, която вече е тройна, каза в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът проф. Тодор Галунов

По думите му, проблемът е, че всеки провал на опити за съставяне на кабинет ни води до ситуация със същите проблеми за правяне на коалиция. 

"Всичко това е продукт на наложения модел в българската политика да се търси следизборна коалиция. Когато отидат на избори и се преброят, след това при преговорите българския народ го няма. Той влиза в предизборното говорене. След изборите често се случват неща, които не са говорени в предизборната ситуация", обясни политологът. 

Той напомни, че повече идеи имаше да се състави технократски или експертен кабинет, а не президентът да даде третия мандат на БСП. 

"Струва ми се, че даването на мандата точно на БСП обрече преговорите на неуспех. Няма логика оттук нататък да има кабинет. Вървим явно към избори. Трябва да стане политическо чудо, като БСП успее да състави кабинет, защото политическите партии са в цайтнот", коментира проф. Галунов. 

Той обясни, че евентуален провал на БСП ще се отрази и на вътрешната ситуация в партията, и на електората й.

"В следващия парламент много трудно ще влезе партия като "Има такъв народ", която парадоксално, в голяма степен, е в основата на тази криза. Има еволюция и при "Продължаваме промяната", които май първо искаха стабилен кабинет, а сега предпочитат предсрочни избори", допълни политологът.

По думите му, "Български възход" на Стефан Янев ще разчита по-скоро на няколко души на централно ниво и така да се търси представителство. "Тя ще прескочи избирателната линия заради инерцията на Янев. Друг е въпросът дали ще помогне за съставянето на правителство и да имаме отново 4-на коалиция".

"Вървим към служебен кабинет и много изострена политическа кампания в много сложна ситуация", категоричен е политологът. 

Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Тодор Галунов е в прикачения файл. 

По публикацията работи: Иванка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще върна адвокатурата в обществения живот на Пловдив

Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..

публикувано на 27.01.25 в 15:52

Вече няма толкова големи задръствания в Пловдив

В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..

публикувано на 27.01.25 в 15:45

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35