Пътната безопасност и отговорността или защо въпреки мерките, промените в закона - нито ПТП, нито нарушителите стават по-малко.
Темата ще коментираме с Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, преди форума в Областна администрация в Пловдив с участието на различни институции, ангажирани с пътната безопасност - Фондация „Отворена длан“, Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и Българската асоциация на пострадали при катастрофи.
"За съжаление нищо драматично не се е променило в законодателството ни, нито в отношението на управляващите по темата за катастрофите. Експертите сме на едно мнение какво трябва да се промени, но проблемите и в инфраструктурата, и в обучението на младите шофьори, и в политиката на санкциите, и в автопарка - нищо не се е променило", коментира Владимир Тодоров.
Като цяло българинът не е наясно с правата си, нито като потребител, нито като пациент; има ниска правна и застрахователна култура. В такъв случай помага нашата асоциация, допълни той.
Съзнанието и обучението са много важни, но трябва да вървят заедно с нормативни промени. Когато се предложат някакви крути мерки срещу пияни или дрогирани шофьори като да се задържат колите им, започва вой и се говори за правата на шофьорите, но никой не говори за правата на пострадалите, каза Тодоров.
Той коментира и случая с Георги Семерджиев, който уби при катастрофа 2 млади жени на столичен булевард. "Полицията каквото е могла, е направила - взета е книжката, свалени са номерата, наложени са глоби за 8000 лв., но той продължава да шофира с наркотици. Ако тогава му беше задържан автомобилът, можеше да не стигне до тази трагедия".
Трябва ефективно събиране на санкциите, а не повишаване на глобите, каза още Владимир Тодоров.
Цялото интервю на Елена Крушкова с Владимир Тодоров е в прикачения файл.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..