С депутата от Демократична България - икономиста Георги Ганев - коментираме политическата ситуация, възможно ли е общо явяване с ПП на изборите и какви са икономическите и финансови рискове пред страната в предстоящите месеци при управление на служебен кабинет и без НС.
Според него всеки, който е мислил, че ще има правителство след оставката на кабинета Петков е залагал на залог с много ниска вероятност и доста хазартно се е отнесъл към ситуацията.
"От мига на гласуването на оставката на сегашното правителство най-вероятното развитие е това, което се случва. По тази линия няма никаква изненада. Колегите от ИТН първо свалиха предходното правителство и второ не искаха да се състави ново. Това е ясно за всеки, който има очи да гледа", допълни Ганев.
По повод изтеклия запис и посочването му като причина от страна на ИТН за прекратяване на преговорите той коментира : "Те могат да си намерят каквито искат извинения"
Народният представител коментира приоритетите на Демократична България и свършеното в НС през изминалите месеци като подчерта, че основните са два - правораздавателна реформа и да се запази икономическа стабилност и бюджетен разум.
Според него има постижения и в двете посоки. Като пример посочи закриването на "бухалките" - специализирания съд и прокуратура и гласувания вчера закон, много важна част от съдебната реформа - за административната независимост на европейските прокурори в България.
Относно икономическата ситуация в страната той изтъкна факта, че войната е променила икономическия пейзаж и икономическите приоритети.
"Нещата нямаше как да не се променят в движение. Но през един годишен бюджет, макар и закъснял и през една негова актуализация - фискалният разум беше запазен", посочи Ганев.
По думите му са постигнати сериозни успехи като най-голям е вдигането на прага по ДДС за дребните български предприемачи- изключително важна мярка.
По отношението на инфлацията припомни, че тя е най-висока от миналия век, но бюджетно това е добра новина, защото пълни хазната.
"По тази линия не очаквам да има заплахи за изпълнението на бюджета, въпреки че той получи една-две неприятни изненади в зала, когато не се гласуваха новите акцизи за тютюневите изделия и по тази линия ще има по-малки приходи, отколкото беше заложено да се очакват. Но това са дребни грижи. Мисля, че не би трябвало да има сериозно напрягане на бюджета. Много зависи как ще тръгне най-сериозното повишение с вдигането на пенсиите. Съответно дали очакваните по-големи приходи ще го покрият", допълни икономистът.
Той е категоричен, че бюджетът е изпълним. Според Ганев финансовата стратегия в момента на България не е неразумна.
Цялото интервю с Георги Ганев може да чуете в прикачения звуков файл.
Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев. Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..
Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..
Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив. Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..
"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..
"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай". Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..