С депутата от Демократична България - икономиста Георги Ганев - коментираме политическата ситуация, възможно ли е общо явяване с ПП на изборите и какви са икономическите и финансови рискове пред страната в предстоящите месеци при управление на служебен кабинет и без НС.
Според него всеки, който е мислил, че ще има правителство след оставката на кабинета Петков е залагал на залог с много ниска вероятност и доста хазартно се е отнесъл към ситуацията.
"От мига на гласуването на оставката на сегашното правителство най-вероятното развитие е това, което се случва. По тази линия няма никаква изненада. Колегите от ИТН първо свалиха предходното правителство и второ не искаха да се състави ново. Това е ясно за всеки, който има очи да гледа", допълни Ганев.
По повод изтеклия запис и посочването му като причина от страна на ИТН за прекратяване на преговорите той коментира : "Те могат да си намерят каквито искат извинения"
Народният представител коментира приоритетите на Демократична България и свършеното в НС през изминалите месеци като подчерта, че основните са два - правораздавателна реформа и да се запази икономическа стабилност и бюджетен разум.
Според него има постижения и в двете посоки. Като пример посочи закриването на "бухалките" - специализирания съд и прокуратура и гласувания вчера закон, много важна част от съдебната реформа - за административната независимост на европейските прокурори в България.
Относно икономическата ситуация в страната той изтъкна факта, че войната е променила икономическия пейзаж и икономическите приоритети.
"Нещата нямаше как да не се променят в движение. Но през един годишен бюджет, макар и закъснял и през една негова актуализация - фискалният разум беше запазен", посочи Ганев.
По думите му са постигнати сериозни успехи като най-голям е вдигането на прага по ДДС за дребните български предприемачи- изключително важна мярка.
По отношението на инфлацията припомни, че тя е най-висока от миналия век, но бюджетно това е добра новина, защото пълни хазната.
"По тази линия не очаквам да има заплахи за изпълнението на бюджета, въпреки че той получи една-две неприятни изненади в зала, когато не се гласуваха новите акцизи за тютюневите изделия и по тази линия ще има по-малки приходи, отколкото беше заложено да се очакват. Но това са дребни грижи. Мисля, че не би трябвало да има сериозно напрягане на бюджета. Много зависи как ще тръгне най-сериозното повишение с вдигането на пенсиите. Съответно дали очакваните по-големи приходи ще го покрият", допълни икономистът.
Той е категоричен, че бюджетът е изпълним. Според Ганев финансовата стратегия в момента на България не е неразумна.
Цялото интервю с Георги Ганев може да чуете в прикачения звуков файл.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..