Поредната ковид вълна, скритата заболеваемост и мерките коментира в програма "Точно днес" д-р Георги Цигаровски, общопрактикуващ лекар и председател на Районната лекарска колегия в Пловдив. По думите му болните от коронавирус се увеличават всеки ден, като голяма част от тях не попадат в официалната статистика, а когато тя е неточна, то са недостатъчни и мерките.
Той подчерта, че има много хора, които не си правят тест, защото някои от тях дори нямат възможност. В момента личните лекари не могат да издават направления за безплатен тест, каквато възможност имаше преди месеци. Лекарят е категоричен, че направлението за пулмолог, който може да назначи безплатен ПСР, на практика не работи, защото първо няма достатъчно специалисти и второ това крие допълнителен риск за разпространяване на заразата сред останалите пациенти и сред лекарите.
Семейният лекар призова отново болните или тези със симптоми да не бързат веднага да ходят при лекаря си, а първо да се консултират по телефона. По този начин ще предпазят останалите пациенти в чакалните и няма да се смесят потоците болни.
" Минаха две години от началото на епидемията, но хората все още не разбират, че когато имат кашлица, хрема и температура не трябва да идват при лекаря си или да ходят, където има много други болни. Трябва първо да се обадят по телефона, за да им бъде обяснено какво да направят и къде и как да бъдат прегледани", каза д-р Цигаровски и призова в ефир при съмнение за инфекцията първо да потърсят консултация по телефона.
Според него сериозен проблем е и фактът, че масово не се спазват мерките и не се носят маски дори в болниците и коридорите на поликлиниките.
Д-р Цигаровски предполага ,че скоро може да се наложи да се върнат ковид зоните и зелените коридори, но трябва да има точна статистика за заболелите.
Категоричен е, че е необходимо е да се вземат съответните правилни решения от страна на здравните власти.
Общопрактикуващият лекар сподели, че в момента дори не знаем кой вариант на вируса доминира, защото няма достатъчно изследвания. По думите му има хора, които се разболяват по няколко пъти, но го прекарват по-леко.
" След като минат три, четири, шест месеца имунитета спада. Имал съм случаи през месец и половина хора да боледуват, но ставаше въпрос за изкарали Делта през декември и Омикрон ги повтори в началото на година. Ако Омикрон е доминиращият вариант, чак такива повтаряния през месец и половина са малко възможни да се случат. Но всичко е възможно, затова обърнете се към лекар", категоричен е д-р Цигаровски.
Цялото интервю и още съвети може да чуете в прикачения звуков файл.
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..