Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работи се активно по организацията на честни избори

| обновено на 11.08.22 в 11:23

За съжаление на предварителните консултации за състав на местните районни избирателни комисии за Пловдив и областта не бе постигнат консенсус, каза областният управител Ангел Стоев. Така решението остава в правомощията на ЦИК и най-вероятно утре ще стане ясно състава на двете комисии.
      

Неприятен момент за избирателните комисии в процедурата по провеждане на самите избори е фактът, че панаирните палати тази година няма да бъдат използваеми. Това се дължи на насрочения по това време Пловдивски панаир и присъствието на множество изложители, добави областният управител. Същото неудобство се отнася и за зала колодрума, където пък са насрочени различни спортни прояви. Отпадала е идеята да се ползва спортната зала на ПУ "Паисий Хилендарски", но до утре обаче ще има яснота за това, къде ще бъдат разположени комисиите, увери Ангел Стоев.

ЦИК ще предостави на избирателните комисии определен брой машини, които местните експерти ще използват за обучение на избирателите за машинно гласуване.

На проведените срещи със правоохранителните структури са заложени конкретни механизми за активно противидействие на изборната „търговия“.  Ако някой си позволи да прави опити за купуване или контролиране на вота, ще срещне суров отпор в лицето на всички държавни институции, предупреди областният управител.

В самия изборен ден се очаква да няма извънредни противоепидемични мерки. 

Не случайно една от първите ни срещи беше с директора на РЗИ д-р Сийка Димчева, припомни областният управител и посочи, че хората  задължително трябва  да спазват високи изисквания за хигиена.

По думите му, прогнозите са епидемичната обстановка постепенно да се успокои и да няма  нова вълна на  коронавирус до изборите. 

За деня на изборите за карантинираните ще бъдат осигурени мобилни урни, а в болниците ще има разкрити отделни секции за  пациенти с COVID-19.

Интервю с Ангел Стоев може да чуете в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Севдалин Палаузов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56