Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови атракции за туристи в Чепеларе

7
Снимка: община Чепеларе

Чепеларе посреща своите туристи с два нови маркирани туристически маршрута.

Атрактивната екопътека „Старата воденица“ започва при последната сграда на фабриката за ски и стига до вековната сграда, където са снимани емблематични български филми като „Капитан Петко войвода“, „Време разделно“ и др.

Започва при последната сграда на фабриката за ски “Amer Sports” в град Чепеларе  и е достъпен до старата воденица. Маршрутът  е 3 км., а времетраенето на прехода е 1 час.

"Екопътеката е много живописна, движи се Чепеларската река и е много добро място за летен туризъм. Има и много историческо значение заради старата воденица и римския мост. Воденицата е в окаяно състояние, но още се виждат воденичните камъни и красивата гледка, а римският мост е непокътнат", разказа Марчо Паунов от „Алпийски тролей“, чиято е инициативата за възстановяването на екопътеката. 

Предстои да бъде продължена догодина с още 3,6 км до стар римски мост, намиращ се преди с. Богутево, което ще удължи прехода с още 1 ч.и 20 мин.

Втората туристическа пътека започва от паркинга до разклона за писта „Мечи чал“ и води до праисторическото пещерно обиталище „Чая“. 

"Това лято проучваме централната галерия към голямата зала. Потвърдихме, че пещерата е обитавана от 11 до 7 век преди Христа. Имаме много материали - керамични фрагменти от съдове, много животински кости, много добре запазена каменна брадвичка от халколита. Вероятно е имало погребение, защото открихме череп в ниша в стена на пещерата. Повече информация за погребението обаче ще имаме следващата седмица", разказа археологът от РАМ - Пловдив София Христева.

Тя допълни, че след маркирането на маршрута до пещерата много хора идват и разглеждат находките, даже се опитват да научат нещо повече за работата на археолозите. 

До края на месец август в пещерата работят археолози на терен и през делничните дни от 9 до 15 часа можете да станете свидетел на интересни находки. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Сухи треви горят на АМ "Тракия" между Пловдив и Стара Загора в посока Бургас

Голям пожар гори около 158-ми километър на магистрала Тракия в посока Бургас. Огънят е обхванал сухи треви в сервитутната зона на магистралата. Районът е граничен между областите Пловдив и Стара Загора. Изпратен е пожарен автомобил от Пловдив, огъня гасят и два пожарни екипа от Чирпан. Екипи на полицията от пловдивската и старозагорска дирекции са на..

публикувано на 27.06.25 в 16:55

Пловдив е отличник по качество на социалните услуги

Министърът на правосъдието Георги Георгиев присъства на старта на ремонта на Дома за възрастни хора "Свети Василий Велики" в Пловдив, който се очаква да приключи до две години и е на стойност 16 млн. лв.  Министър Георгиев заяви, че за да получават възрастните подобаваща грижа държавата трябва да си е на мястото. На церемонията присъстваха и..

публикувано на 27.06.25 в 16:31

Започва ремонтът на ключови булеварди и две спортни зали

Държавата даде „зелена светлина“ и осигури близо 15 милиона лева за ремонта на четири важни обекта в Пловдив, съобщи кметът Костадин Димитров.  Той уточни, че средствата са за реконструкцията на източното платно на бул. „Васил Априлов“ , ул. "Леденика“ в район „Централен“, двете спортни зали в район „Западен“ и довършване на ремонта на..

публикувано на 27.06.25 в 15:52

Повдигнаха обвинение на шофьора, блъснал фатално моторист

Окръжна прокуратура-Пловдив повдигна обвинение за причиняване на смърт по непредпазливост на 77-годишния шофьор, който причини катастрофата в Раковски с 36-годишния моторист Станко Станков на 16 юни. В резултат на удара младият моторист, баща на две деца, 9 дни бе в болница в Пловдив, където лекарите се бориха за живота му, но на 25 юни почина от..

обновено на 27.06.25 в 15:43

Пловдив получи зелена светлина за покупка на електробуси

Община Пловдив спечели проект за нови електробуси по Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 на обща стойност близо 32 милиона лева. С част от средствата ще бъдат закупени 20 чисто нови електробуса, ще бъдат изградени зарядни станции и депо. Предвиждат се и средства за надграждане на системата за управление на градски транспорт...

публикувано на 27.06.25 в 14:24