На 15 август се отбелязва Успение Богородично или Голяма Богородица. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Почита се смъртта или успението на Света Богородица. Това е един от 12-те най-големи християнски празници, почитан еднакво от православни, католици и от други християнски деноминации.
В Пловдив честванията по повод големия християнски празник започнаха още снощи с Архиерейска вечерня с Опело на Пресвета Богородица в катедралния храм "Успение Богородично" в Старинен Пловдив.
Тази сутрин в 9 часа Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Архиерейска света Литургия.
Десетки миряни изпълниха храма, чиито врати ще останат отворени през целия ден, от рано сутринта и си пожелаха здраве и благополучие.
Според библейския разказ на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото й тяло.
Вярва се, че Богородица помага на бездетни жени да се сдобият с рожба. Затова на празника Успение Богородично младите булки и невестите без деца носят дарове и ги поставят под иконата на светицата. След тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
Всяка година на 15 август към църквите и манастирите в България, носещи името на Богородица, се стичат хиляди вярващи, а някои от богомолците в навечерието на празника остават да преспят в храмовете.
По традиция големи Богородични тържества се провеждат в Бачковския, Троянския и Рилския манастир, където се намират три от най-известните чудотворни икони на Приснодевата у нас.
Репортажа на Христина Йорданова от катедралния храм "Успение Богородично" може да чуете в прикачения звуков файл.
Десетки пловдивчани се поклониха пред паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника „Свидетелят“ те поднесоха венци и цветя в знак на почит към убитите без съд и присъда граждани от 1944 до 1989 г. по времето на соца. „ Дошли сме тук да почетем паметта на жертвите. От Народния съд до 1989 г. са избити от..
На 1 февруари, когато се отбелязва Денят на почит към жертвите на комунистическия режим, кметът на община Калояново Младен Кичев, председателят на СДС Калояново и председател на местния парламент д-р Младен Петров, заместник-председателят на СДС и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият кмет на Пловдив и бивш народен представител Спас..
Първи шах уикенд за месеца в Пловдив организира шахклуб „Спартак“. Партиите ще се разиграват на 1 февруари, събота в Централния клуб на пенсионера на бул. „Васил Априлов“ №100. Шахфестивалът има международен характер, като досега участие са вземали 11 играчи от чужди държави. Той е утвърден от Световната федерация FIDE като валиден..
Днес в Пловдив ще бъде почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Поклонението е от 12 ч., пред паметника „Свидетелят“ на пл. „Стефан Стамболов“. Организатор на събитието е Съюзът на репресираните от комунистическия терор с председател Атанас Узунов. Датата 1-ви февруари е свързана със събития, случили се през 1945 г.,..
Община Асеновград е домакин за първи път на екипа на „Hell’s Kitchen“ в деня на Св. Трифон Зарезан. Шеф Виктор Ангелов ще посрещне участниците в седмия сезон на риалитито, като ще им постави кулинарни задачи, с които да тестват уменията си на живо. Всички присъстващи ще имат шанса да се срещнат с екипа на „Hell’s Kitchen“ и да се насладят на..