На 15 август България и българските медици отбелязват Деня на Спасението. На този ден почитаме паметта на десетките лекари и медицински служители, починали по време на работа или непосредствено след нея от изтощение, заразяване от болестите на своите пациенти или катастрофа с линейка на път към тях, както и на всички останали, загинали при спасяване на пострадали.
Български лекарски съюз и председателя на Управителния съвет на Съсловната организация д-р Иван Маджаров призовават да бъде спазена традицията и заедно с колегите от лечебните заведения да запазим едноминутно мълчание точно в 12 ч. пред вратите на болниците, придружено от включени сирени на линейки.
Денят на Спасението е създаден през 2005 г. по предложение на главния редактор на в. "Български лекар" д-р Тотко Найденов, с подкрепата на БЛС, МЗ, ВМА, БЧК и синдикатите, в чест и памет на 26-годишният лекар на великотърновското с. Стрелец, д-р Стефан Черкезов, който на тази дата през 1963 г. спасява 47 души от пламнал автобус и загива от тежките си изгаряния.
За програма "Точно днес" д-р Найденов посочи, че българите сме безкрайно състрадателни, а човеколюбието е характерно за българските лекари. Той изрази съжалението си, че през последните години търговията навлезе твърде много в здравеопазването и реформата разрушава доверието между лекарите и пациентите.
"Тази реформа разрушава основните устои на медицината", посочи д-р Найденов и допълни, че и занапред нещата ще вървят в тази посока с монопола на НЗОК и невъзможността болниците да престанат да бъдат търговски дружества.
Той е категоричен обаче, че българския лекар, въпреки проблемите, остава на верен на професията си, на призванието си да помага на хората и да спасява човешки животи.
Медикът припомни, че за поредна година Денят на спасението преминава под знака на Covid-19. "Заболяването ни отне над 120 лекари, медицински сестри, фелдшери и шофьори на линейки, които помагаха на болни от коронавирус, но загубиха битката за собствения си живот", каза д-р Найденов.
От 20 декември 2012 г. честването на 15 август като Ден на спасението бе официализирано с решение на Министерски съвет. Така България стана единствената страна в ЕС, вероятно и в света, която държавнически отбелязва паметта на своите сънародници, загинали при спасяване на живот в мирно време.
Интервю с д-р Тотко Найденов може да чуете в прикачения звуков файл.
За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..
„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..
Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия? Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..