Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Далеч сме от приключването на пандемията от Ковид-19

Шанс има ако ваксините се модифицират спрямо новите варианти на вируса

| обновено на 17.08.22 в 10:27

Сваляме карантината за Ковид -19 на 5 и 7 дни за контактни и за болни, това рехиша от МЗ, повече за пандемията през третото лято с имунолога и преподавател д-р Цветелина Великова. Тя подчерта, че решението на здравните власти е базирано на медицинските данни, с които се разполага у нас и по света.

Според нея доказателствата сочат, че хората, които вече са се срещнали с вируса, и са ваксинирани по-рядко се заразяват и по-кратко време излъчват вируса. Тя не даде оценка дали решението е взето навреме, но според д-р Великова, то е правилно, като при нас е важно да се промотира ваксинационната кампания.  

"Важно е повече хора да се ваксинират, не бива да се успокояваме с това, че вариантът Омикрон е по-лек,  той пък заразява повече хора", подчерта имунологът.  По думите й от няколко дни има информация, че има одобрена комбинирана ваксина във Великобритания. "Хората, които се ваксинират с такъв бустер имат двойно повече антитела и срещу Омикрон", каза д-р Великова. Тя уточни, че се очакват данни за клетъчния имунитет, обещанието е, че хората, които слагат бустер ще могат да получат и комбиниранана ваксина, когато дойде в България. 

"Да не се доверяваме на данните, че вирусът е по-лек, защото все още не знаем какви са дългосрочните ефекти след Омикрон. Може да се изкара леко, но след една година да има усложнения със сърцето и съдовете",  подчерта още д-р Цветелина Великова. 

Имунитетът и Ковид -19: От всички публикации до момента виждаме, че имунитетът не е траен при всички хора, има изключения. При ваксинираните хора, в техните лимфни възли има активни лимфоцити, които произвеждат атитела срещу вируса. 

"Симпотмите при Омикрон нямат връзка с първите варинати Алфа и Бета, протича като хрема и много хора го карат на крак, без да се тестват. Този вариант, който навлезе от юни месец -  ВА.5 е над 70% от случаите в страната, но той е класисифициран като будещ безпокойство и продължаваме да го наблюдаваме", заключи имунологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11