Тази събота от 17.30 часа, в читалище „Родопска искра 2020“ в село Лилково, е началото на работилничката “Нишка по нишка“. Водещ на събитието е Венцислава Великова, творец и утвърдил се писател. От 2010-та година тя прави изкуство с текстил и конци. В произведенията й намират място керамиката, камъните, дървото, сухите треви, раковините и семената. Венцислава Великова използва вълнени платове, престилки и карета от раклите на баби и прабаби. Създаването на картините съчетава с писането. Тя е автор на поредицата „чоВЕЧНИ разкази“, както и на книгите „Странна сбирка от разкази“, „Невестино село“ и други. Носител е на награда от Община Белослав, „Деятел на културата“ за 2018-та година.
„Картините от плетени нишки е стил, който сама съм измислила. Първо нишките се изплитат на една кука, след това се моделират по определен начин и се лепят върху платно, като така се оформят различни фигури. Когато правя дадена картина, аз я правя според това, което излъчва съответната жена или за когото е предназначена картината, казва Венцислава Великова. Разговарям с човека, гледам негова снимка, иска ми се да чуя гласа му. Питам го за цвета на очите, за външността, която говори за същността на човека и така избирам шевицата, която според мен най-много подхожда за този човек. Съответно, тази картина е създадена за конкретния човек и не може да бъде подарена на друг. Много често, човекът се припознава и в цветовете и във формите на шевицата, които съм избрала. Докато работя картината аз мисля за човека, за когото правя картината и някак той излъчва разказ, който идва към мен. След това се получава така, че когато картината е готова, аз написвам разказа за съответния човек, за съответната жена и го подарявам заедно с картината. В повечето случаи се оказва, че това е история от живота на този човек, че той е имал подобна история, може и да е чувал за нещо подобно.
Първо избирам шевицата, върху която ще работя, нанасям с молив върху платното щрихи на формата, която ще направя. След това избирам конкретните цветове, с които е тази шевица, като се опитвам да не бягам от цветовете. Шевицата, която е направила везбарката с тези цветове, носи конкретна сила и аз не искам да избягам от нея. След това, изплитам нишка, която лепя на платното и така се получава фигура. Така правя картината, от плетени нишки една по една. Всеки може да усвои тази техника, стига да може да плете на една кука. Но, ако и това не може, ще го науча. Затова съм там и показвам“, допълва с усмивка Венцислава Великова.
Работилничката е с вход свободен, подходяща за деца и възрастни.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”, по програма “Подкрепа за частни организации в областта на любителското изкуство`21", "Завещано от дядо, наречено от баба".
Чуйте още от Венцислава Великова, гост в предаването „Вход свободен“.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..