Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За образованието по-важно е как, а не колко се учи

По-малко от месец до началото на новата учебна година за подготовката, новите моменти и проблемите пред системата - ще се осигури ли  нормална учебна среда при отчитане на рисковете, свързани с епидемичната обстановка и общата ситуация на икономиката в страната, коментира председателят на синдикат образование към КТ "Подкрепа" - Юлиян Петров в предаването " Точно днес". 

" Няма рискове да не стартира нормално учебната година. Върви подготовката. Едно от предизвикателствата е финансирането на системата. Както знаем тази година имаше една актуализация, но при специфичната ситуация, имаме притеснения дали бюджетите на всички училища ще издържат. Тези, които са на газ, дали ще имат доставки? Трудно ще се смени отоплителната система на едно училище, което е газифицирано, с алтернативен източник. Това е национален проблем и правителството трябва да е гъвкаво" - коментира  Юлиян Петров в разговор с Елена Крушкова.

" Надявам се, че до края на септември парите от актуализацията и оптимизацията ще пристигнат. Това са процеси, които традиционно закъсняват. Имаше една порочна политика в края на миналата и в началото на тази година да се говори срещу делегираните бюджети и преходните остатъци. Много училища похарчиха преходните остатъци, а които ги оставиха, сега имат финансови буфери. Това показва, че нашата система е недофинансирана, колкото и да се говори за най-различни траншове. Като цяло парите за образование са недостатъчни с този размер - 4,2 % от брутния вътрешен продукт. Трябва да погледнем към 6- 7 %, ако искаме друго образование. Това е един политически, много важен въпрос" - обясни Петров. 

"Винаги има риск от дървена ваканция. Надяваме се, че и на база пандемичните показатели, няма да се стигне до онлайн обучение. Нека училищата да не са първи в това отношение. Вредите и дефицитите много трудно се преодоляват. Годината е осигурена материално, но ако едно училище няма буфери- ще функционира трудно. По отношение на кадрите- по някои предмети и дисциплини много трудно се намират млади преподаватели. На този етап повече говорим за политика, но почти не сме я създали" - добави председателят на синдикат образование към КТ "Подкрепа" .

"Наскоро пак правихме изследвания и се оказа, че по това колко учим сме някъде посредата на статистиката. По-важно е как, а не колко учим. Да спрем да мерим параметри, а да погледнем към естетиката на образованието. Макар да са на делегирани бюджети в тази посока няма как училищата да бъдат автономни" - каза в заключение Петров. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10