Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При недостиг на газ, няма да намерим по-евтин

В условия на недостиг на газ не само в Европа, но и в целия свят, няма как цената следващия месец да е по-добра от сегашната. Това заяви е ефира на Радио Пловдив енергийният експерт Калоян Стайков и допълни, че цената към момента само расте.

„Очевидно имаме недостиг на газ. Това  означава, че всякакви възможности за покупка на газ трябва да се преценят и да се използват, защото не всички от тях са напълно изгодни.

Минахме от ситуация, в която имахме договорени около 2/3 от вътрешното потребление, но реално имахме сключени договори само за 1/3, но въпросните танкери бяха под условия.

Сега сме в ситуация, в която се отказахме от това условие и оставаме само  с 1/3 гарантирани доставки от Азербайджан. Това означава, че в момента се търсят доставки за 2/3 от потреблението, т.е. върнахме се в неизгодна позиция и служебното правителство не обясни реално това на какво се дължи“, коментира Стайков.

Енергийният експерт обясни още, че не разбира как от бизнеса искат компенсации на над 250 лв. на мегават час при положение, че цените на борсите минаха 250 евро за мегават час.

„Разбира се, компенсации са възможни, но когато се мисли за подобна политика – тя трябва да е целенасочена. Не трябва да се дава на всички домакинства и предприятия, а само на тези които наистина имат нужда.

Причината е, че част от компаниите след като получат компенсацията могат при публикуване на годишните финансови отчети да се окажат на печалба спрямо предходната година. Ролята на компенсацията е да подпомогне финансово предприятие, което се задъхва, а не да гарантира печалба“, аргументира са Стайков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27