Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи дискутират в Пловдив по важни за Европа теми

| обновено на 29.08.22 в 16:44
Снимка: Личен архив

Събитието на Национален младежки форум, в Младежки център Пловдив, е част от консултация по 9-я цикъл на Диалога на ЕС по въпросите за младежта. Старта на дискусията е утре, на 30-ти август, от 18 часа.

Темите, които ще бъдат засегнати са свързани с проблемите с климата и ролята на младите хора в решаването им. Част от дискусията ще бъде свързана и с мрежата на младежките организации в Пловдив и начините за подобряването ѝ, както и взаимодействията на младежките организации със структурите на Община Пловдив. Дискусията ще е под формата на работни групи, а младите хора ще имат възможността да научат повече по важните теми, както и да споделят какво мислят по тях. Събраните препоръки ще бъдат включени в доклада от България.

В събитието ще вземат участие както младежки организации от Пловдив, така и младежи от Пловдив и областта, които се интересуват от зададените актуални теми, на възраст от 15 до 29 години. Няма изискване да са част от младежки организации, важна е тяхната активност, инициатива и интерес по така зададените теми. Изискването е за предварителна регистрация на https://forms.gle/9pKSFgE27aMM6PXC9.

Диалогът по въпросите на младежта в ЕС е механизъм за комуникация между младите хора и създателите на политики, като той се осъществява в рамките на стратегията на ЕС за младежта. Диалогът подпомага изпълнението на стратегията на ЕС за младежта за периода 2019—2027 година, която е насочена към три основни области — свързване, ангажиране и овластяване, и насърчава сътрудничеството между страните от ЕС по всички въпроси, свързани с младите хора.

„Причината във вторник да сме в Младежки център Пловдив е, че от Национален младежки форум провеждаме среща с младежи от града, част от обиколка на България. Били сме, вече, във Враца, Варна и други по-малки населени места. Тази среща е от консултативен характер, анализираме нагласи, обобщаваме тенденции сред младите хора по актуални теми в ЕС. Тази среща използваме и за да подготвим участниците за едно потенциално участие в по-голямо международно събитие, каквато Европейска младежка конференция. Може, на есен, в резултат на това, което дискутираме в Плодив да изпратим и някои от участниците в Стокхолм на тази конференция.

Европейска младежка конференция това е едно събитие, което отново е част от проекта Диалога на ЕС. Тя се провежда три път, в рамките на един цикъл от европейско председателство. В момента Франция, Чехия и Швеция председателстват ЕС. На тази конференция се изпращат делегати от всяка страна на Европейския съюз. В случая, от България ще има трима делегати, през октомври в Стокхолм. Целта на тази конфереция е на една маса, фигуративно казано, да седнат политици от Европа заедно с младежи от Европа. Политиците да кажат какви са възможностите и ресурсите, докато младежките делегати предоставят какво е необходимо за техния регион и защо е важно. После се изготвят доклади, които вече от Национален младежки форум следим за изпълнението им, по въпросните места. До голяма степен събитието в Пловдив има такъв характер, да информира участниците и те, впоследствие, да кандидатстват и евентуално да се озоват на един такъв голям международен форум.

Темите, които ще разглеждаме в Пловдив, са свързани с целите на европредседателството на Франция, Чехия и Швеция. Тази година темите пред тези три държави са – устойчива и зелена Европа и приобщаващи общества. Накратко казано, анализираме нагласите на участниците спрямо проблемите с климата, както и проверяваме до каква степен тяхната общност е добре запозната с гражданската си отговорност, до каква степен взаимодейства с връстниците, до каква степен с организациите и младежките структури в Община Пловдив.

Във въпросните работни групи ще се разгледат няколко теми. Докато участниците са разделени на групи ще се генерират идеи за това какви инициативи има нужда да се приложат в Пловдив, дали чрез доброволчество, дали чрез кампании, дали чрез разговори с Общината, дали чрез гражданско участие. В замисимост от бройката на участниците ще се формира и броят на хората в работните групи. Те ще бъдат разделени поравно, в четири работни групи. Впоследствие, ще могат да започнат работа по реализацията на идеите си. 

За 2022-ра година, в Пловдив е финалната среща на тези консултативни срещи и дискусии, като се постарахме да обиколим както по-големи така и по-малки населени места. Започнахме с Варна, минахме през Свищов и Исперих. Целта беше да се допитаме до младежи с различна демографска характеристика. Не само до живеещите в големите градове, където ЕС и неговите теми са популярни и се обсъждат, а да видим до каква степен малките населени места са активни по темата и останахме приятно изненадани“, разказва за предаването „Вход свободен“ Христо Радославов, експерт комуникации в Национален младежки форум.

Водещ на събитието в Пловдив ще бъде Калоян Стоянов, който е част от звено „Обучители“ на Национален младежки форум и психолог.

Чуйте още от интервюто, с Христо Радославов, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Алтер его” - юбилеен брой 400

На шега или на майтап, нашият радио-пърформанс ще направи 400-стотната си премиера в ефира на Радио Пловдив тази събота. Без фанфари и без колажи от паметни моменти. В лятна схема сме, затова с алтер егото Краю Петровски ще си отваряме по някоя и друга биричка и ще се опитаме да провокираме умните ви усмивки. Доколкото ни позволяват силите...

обновено на 19.07.25 в 16:15

Слушайте дербито Ботев - ЦСКА пряко по Радио Пловдив

С два мача днес продължава откриващият кръг в Първа лига. От 20:00 часа шампионът Лудогорец посреща Септември, а от 22:00 часа Ботев (Пловдив) е домакин на ЦСКА на стадион „Христо Ботев“ . Срещата трябваше да се играе по програма от 19:00, но беше решено да бъде изместена заради жегата в Пловдив. Този двубой може да слушате пряко в ефира на Радио..

публикувано на 19.07.25 в 10:45
Николай Киров

Николай Киров: Очаква ни труден двубой

Старши треньорът на Ботев (Пловдив) – Николай Киров, сподели мнението си за предстоящото дерби с ЦСКА. "Очакванията са ни за труден двубой, след който се надяваме да зарадваме нашата публика. Противникът разполага със сериозни състезатели и един много добър треньор. Имахме възможност да се запознаем с това, което представляваше отборът на ЦСКА в..

публикувано на 18.07.25 в 17:35
стадион

Осем българи ще бъдат титуляри за Ботев срещу ЦСКА

Ботев (Пловдив) ще излезе с осем българи в титулярния състав срещу ЦСКА в откриващия си двубой от новия сезон в Първа лига, съобщиха от клуба. Дербито на първия кръг е на 19 юли (събота) от 22:00 часа на стадион "Христо Ботев" и ще бъде предавано пряко по Радио Пловдив. От пловдивския клуб призоваха своите привърженици да подкрепят "жълто-черните"..

публикувано на 18.07.25 в 12:19
Президентът Румен Радев прие световните шампионки по волейбол

Световните шампионки получиха Почетния знак на президента

Президентът Румен Радев прие волейболните националки до 19 години, които спечелиха златните медали от Световното първенство в Осиек. Това е единственият в историята национален отбор по волейбол при дамите, който става световен шампион.  Състезателките на треньора Атанас Петров получиха Почетния плакет на президента на церемония на „Дондуков“ 2, а..

публикувано на 17.07.25 в 14:22