Внезапно отворила се пещера в Смолян погълна част от дома на жител на областния град, а това наложи общината да обяви частично бедствено положение.
За инцидента, свързан с карстовите пещери в Родопите, говорим с директора на Музея на родопския карст в Чепеларе Марин Господинов, който е спелеолог.
"Това, което видях на място, е една отворена пропастна пещера, с доста голяма входна зала, с обем около 720 кубика и височина 23 метра. Тъй като се е отворила в имота на човека, това е много сериозно. Иначе в природата има и много по-големи", обясни той.
Дали има опасност за къщите наоколо, засега не може да се каже, тъй като понякога има вторични срутвания. "За това трябва да се обследва сериозно районът, който е карстов. Преди 20 години се отвори малка пещера на Пампорово, която още си е такава, каквато бе в началото", коментира експертът.
От община Смолян съобщиха, че ще търсят помощ от държавата за извършване на прецизирано обследване.
"Засега това е опасно, защото каверната се е отворила точно под гаража на семейство Илиеви, който буквално виси над входа на пещерата. Отделно има и термогравитационни блокове от самото срутване, които още не са пропаднали. По принцип такъв опасен вход се обрушва, но гаражът пречи", обясни Господинов.
Той разказа и за социализацията на праисторическото пещерно обиталище "Чая", до което преди месец бе открита туристическа пътека.
"Бяха открити интересни артефакти - цяла чаша от ранножелязната епоха, каменна брадвичка от халколита и др., които ще обогатят нашата експозиция. Рядко се откриват такива пещери в нашия район, които съчетават всичко, интересно на туристите", каза директорът на Музея на родопския карст.
Цялото интервю на Живка Танчева с Марин Господинов е в прикачения файл.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..