Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На старта на кампанията ГЕРБ води с 5% пред ПП

Седем партии биха влезли в парламента, ако изборите бяха днес. Това сочи социологическо проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на в-к „24 часа“. То е осъществено в периода 15-22 август, по метода пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“, чрез таблет, сред 1007 пълнолетни граждани. Проучването е представително за пълнолетното население на страната. 

Разликата между ГЕРБ и „Продължаваме Промяната“ (ПП) е близо 5%. Партия ГЕРБ получава подкрепата на 24,4% от гласуващите, а ПП – 19,6 на сто. ДПС и „Възраждане“ се подреждат на трето и четвърто място със съответно 10,6% и 10,3% подкрепа. На пета позиция се нарежда БСП с 8,6%. „Демократична България“ събира подкрепа на 7,3% от гласуващите, докато партията на Стефан Янев – „Български възход“ през август преминава парламентарната бариера с 4,5%. Партията „Има такъв народ“ получава гласовете на 3,9% от респондентите. Под 4% остава формацията около Манолова (1,9%) и ВМРО (1,2%).

От проучването става ясно, че 61% от всички интервюирани искат редовно правителство на всяка цена след предсрочните парламентарни избори. Около 19% от интервюираните смятат, че трябва да има нови избори, ако компромисите за създаване на кабинет са твърде големи.

От данните на „Тренд“ става ясно, че на три приблизително равни дяла е разпределено отношението към служебния кабинет - 32% го одобряват, 34 на сто изразяват отрицателно отношение, а останалите 34% посочват опцията „не знам/не мога да преценя“.

Според 40% от респондентите най-големите проблеми, пред които е изправена страната ни в момента, са повишаващите се цени, а 19 на сто посочват енергийната криза. Това сочат данните от отворен въпрос, на който всеки един от интервюираните лица е имал право да даде до три отговора. Следващите два проблема в подредбата също са със социална насоченост – бедността (11 процентни пункта) и ниското заплащане на труда (9 процентни пункта). С идентичен дял се нарежда и корупцията (9 процентни пункта).


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Зографският манастир отбелязва есенния празник на свети Георги

Българският манастир „Свети Великомъченик Георги Зограф” на Света гора отбелязва есенния празник на свети Георги (по стар стил на 16 ноември) , когато мощите му са пренесени от мястото на измъчването му в Лида в Мала Азия (днешния град Лод в Израел) в новоосветен християнски храм.  След светата литургия, оглавена от Браницкия епископ Йоан - първи..

публикувано на 16.11.25 в 08:26

Кацна първият полет по новооткритата линия Пловдив - Братислава

С официална церемония на Летище Пловдив бе посрещнат първият полет по новооткритата редовна линия Пловдив – Братислава. Той бе посрещнат от кмета на Пловдив Костадин Димитров, изпълнителния директор на аеропора Красимир Пешев, заместник-областния управител Атанас Ташков, заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов, както и кметове на..

публикувано на 15.11.25 в 20:14

Ограничават трафика по важно кръстовище в "Северен"

От днес до 30 ноември се ограничава движението на кръстовището на улица „Брезовско шосе“ и булевард „Северен“.  Пътните превозни средства, включително и автобусите от масовия градски транспорт, ще се пропускат поетапно заради премахването на стара канализационна шахта в средата на кръстовището и преасфалтиране на участъка. Ограничаването на..

обновено на 15.11.25 в 16:45

Увеличават цената на такситата в Пловдив

Увеличават цените на такситата в Пловдив от понеделник, 17 ноември. Дневната тарифа на километър става 1.37 лева, а нощната - 1.56 лева. Ръстът е между 0,18 и 0,27 лв. До сега шофьорите возеха на 1.19 лева за км през деня и 1.29 лева. за км през нощта. Повикването ще се таксува двойно – до момента беше 0.25 лв., а сега ще е 0.49 лв...

публикувано на 15.11.25 в 12:07

Засаждат 100 дръвчета на Сахат тепе

100 дръвчета от различни видове – копривки, дъб, черен бор и бял ясен бяха засадени на Сахат тепе днес. Инициативата бе част от кампанията „Зеленото сърце на Пловдив“на сдружение „Бизнесът за Пловдив“ и район „Централен“. В акцията участваха представители на администрацията и компаниите от сдружението. На доброволците бяха раздадени ръкавици и..

обновено на 15.11.25 в 11:36