Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората реагират най-силно на усещането за разпадащ се свят

"Формулата, която дава  френският социолог и политолог Паскал Перино - дългогодишен  директор на Центъра за изучаване на френския политически живот, че изборите са конкретен отговор на конкретно зададен  въпрос, е добра. Важно е в този момент как разчитат избирателите конкретната ситуация, в която сме поставени. Част от политиците разглеждат въпроса по един начин, а други - съвършено различно, т.е. всяка една от политическите партии вижда по различен начин проблемите на страната. Оттам и голяма  част от избирателите - твърдите ядра и симпатизантите на една или друга политическа партия подкрепят различна картина за ситуацията в страната. Затова истинският въпрос е  в коя посока ще се движат не твърдите симпатизанти, а т.н електорални периферии, които променят избора си от един вот до другия" . Това заяви социологът Мира Радева.

Прочитът на това, което се е случило, е напълно различен и  продължава година и половина, защото живеем в непрекъсната ситуация на избори. 

По думите на Радева,  сега е важно за партиите,  които са "на ръба",  дали  водещите решения, предложени от големите партии като  ГЕРБ и ПП, ще успеят да привлекат електоралните си периферии към тях, което ще доведе до падането на малките   под изборната бариера. 

Има два очевидни фактора, довели до на политическата среда. Първото е, че през последните две години непрекъснато се губят активно гласуващи избиратели и резултатите от последните парламентарни избори през ноември м.г. показват краха на политическата система, заради рекордно ниската избирателна активност. Една от големите загадки сега е при настоящата избирателна система и съществуващото дълбоко недоверие към политическата система доли пак ли ще ударим дъното или избирателите ще проявят активност. 

"И ако избирателната активност е отново много ниска, това ще покаже, че политическият конструкт на  демократичната ни система е отхвърлен от избирателите и то по начина, по който избираме депутатите".

По думите на Радева, "съществуват невероятни пробойни и глупости в избирателната система", за които социолозите предупреждават от години.

"Първата е, че ние, като всички цивилизовани държави - Франция, Англия, САЩ, трябваше да минем на система на активни избиратели, а продължаваме да работим по системата на ГРАО, независимо, че това задава грешна постановка. И второ, сега лъсна огромният скандал, че вие, като избирател от Пловдив напр., вашият глас тежи 50% от вота във Видин. Не мога да приема, че моят глас от София е два пъти по-маловажен от този във Видин, Смолян и т.н. Законът е сбъркан още през 90-те години и 30 години по-късно продължаваме да твърдим унижението, на което са поставени активните, младите, образованите, които идват в големите градове. Креативната воля на обществото и волята й за промяна така е автоматично снижена , за сметка на по-възрастните и по-консервативните."

Хората реагират винаги най-силно, когато имат усещането за разпадащ се свят.  А в момента загубихме усещането за стабилност, подчерта Радева.

Тя бе категорична, че ако избирателната активност, която е решаваща за изхода на изборите,  се повиши, бихме имали доста  непредвидим резултат. "Периферните, неопределените гласове тогава могат да придадат голяма сила на една или друга партия". 

Цялото интервю - звуковия файл:

 

    



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50