Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отговорността за бъдещето на България е на националния елит

"Пловдив даде твърде много на България не само с акта на Съединението. Да не забравяме, че той е всепризнатият център на българското Възраждане. Нямаше нищо по-естествено от това в Пловдив да се създаде Българският таен революционен комитет, Захари Стоянов да събере своите съмишленици и така да се откликне на желанието на българите и на север, и на юг от Стара планина." Това заяви българският президент 1997 -2002 г. Петър Стоянов.

По думите му, няма никакво съмнение, че Съединението е акт, за който българският народ е бил на абсолютно едно и също мнение, за разлика от българския политически елит, който  по отношение на това, как да се случи Съединението е бил разделен на два противоположни лагера.

Във всички етапи от българската история разединението между политиците е съществувало в голяма степен. Въпросът е в даден исторически момент да се вземе правилно решение.

„Съединението обаче поражда и феномен – разделението на русофили и русофоби, и точно в Пловдив това разделение е най-силно. Спомняме си, че Народната партия, в която членуват голяма част от българските първенци и която се нарича „съединистка“, впоследствие отказва да тръгне съм съединение, защото Русия е против. Това трябва да преодолеем днес – да си дадем сметка докъде стига границата на нашата благодарност към Русия. Тя стига дотам, откъдето започва нашият национален интерес и е крайно време да осъзнаем това – и политици, и русофоби“.

Държавата не може да бъде силна, ако политиците са разединени, подчерта Стоянов.  

„Националният елит трябва да осъзнае, че носи на плещите си отговорността за бъдещето на България. Хората имат права, те не са длъжни да носят на плещите си бремето на управлението. Националният политически елит обаче е длъжен, задължен е да го стори“.

Днес животът в мир създава впечатление, че няма национални цели и национален идеал. Но това е измамно, защото след Втората световна война живеем в друга, по-скучна Европа и именно животът в мир реализира най-важния идеал – добър стандарт на живот, живот в справедлива държава. Това изглежда далеч по-скучно от романтичните участия във въстания.

„Ако в момент на беда българският народ е способен на такава мобилизация, каквато видяхме в карловските села, той не само че не е загубен, но има и доста добро бъдеще“, подчерта още президентът Петър Стоянов.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58