"Пловдив даде твърде много на България не само с акта на Съединението. Да не забравяме, че той е всепризнатият център на българското Възраждане. Нямаше нищо по-естествено от това в Пловдив да се създаде Българският таен революционен комитет, Захари Стоянов да събере своите съмишленици и така да се откликне на желанието на българите и на север, и на юг от Стара планина." Това заяви българският президент 1997 -2002 г. Петър Стоянов.
По думите му, няма никакво съмнение, че Съединението е акт, за който българският народ е бил на абсолютно едно и също мнение, за разлика от българския политически елит, който по отношение на това, как да се случи Съединението е бил разделен на два противоположни лагера.
Във всички етапи от българската история разединението между политиците е съществувало в голяма степен. Въпросът е в даден исторически момент да се вземе правилно решение.
„Съединението обаче поражда и феномен – разделението на русофили и русофоби, и точно в Пловдив това разделение е най-силно. Спомняме си, че Народната партия, в която членуват голяма част от българските първенци и която се нарича „съединистка“, впоследствие отказва да тръгне съм съединение, защото Русия е против. Това трябва да преодолеем днес – да си дадем сметка докъде стига границата на нашата благодарност към Русия. Тя стига дотам, откъдето започва нашият национален интерес и е крайно време да осъзнаем това – и политици, и русофоби“.
Държавата не може да бъде силна, ако политиците са разединени, подчерта Стоянов.
„Националният елит трябва да осъзнае, че носи на плещите си отговорността за бъдещето на България. Хората имат права, те не са длъжни да носят на плещите си бремето на управлението. Националният политически елит обаче е длъжен, задължен е да го стори“.
Днес животът в мир създава впечатление, че няма национални цели и национален идеал. Но това е измамно, защото след Втората световна война живеем в друга, по-скучна Европа и именно животът в мир реализира най-важния идеал – добър стандарт на живот, живот в справедлива държава. Това изглежда далеч по-скучно от романтичните участия във въстания.
„Ако в момент на беда българският народ е способен на такава мобилизация, каквато видяхме в карловските села, той не само че не е загубен, но има и доста добро бъдеще“, подчерта още президентът Петър Стоянов.
Интервюто – от звуковия файл:
Утрешното гласуване на втория вот на недоверие заради корупция към правителството „Желязков“ няма да успее, въпреки че ДПС-ДПС оттегли подкрепата си за управлението, коментира пред Радио Пловдив социологът от „Алфа Рисърч“ Павел Вълчев. Според него ДПС на Ахмед Доган е в трудна ситуация и няма силен ход, независимо дали подкрепя кабинета и има..
В програма "Точно днес" говорим за втория вот на недоверие към кабинета с политолога Любомир Стефанов , с него анализираме и политиките на ДПС-ДПС, както и появата на новите парии "България може" и "Непокорна България". Политологът каза в началото, че този вот ще е неуспешен, въпреки последните турбуленции. " Изглежда, че у нас този инструмент..
В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че..
В сряда запазваме внимание към важните финансови новини на седмицата, преди да настъпят празниците. Говорим за готовността да влезем в еврозоната от 1 януари 2026, за митата, които Доналд Тръмп налага и за очакванията за ЕС, свързани с този финансов механизъм, ползван активно от САЩ - коментар на финансовия анализатор Цветослав Цачев ...
Близо 100 ученици от 22 гимназии от цялата страна ще спорят за приза „Най-добър млад фризьор и гримьор“ и „Млади таланти в модата“. Двете национални състезания се провеждат днес в Пловдив. Домакин е Професионалната гимназия по облекло „Ана Май“, а състезанията и дефилетата ще бъдат в залите на Гранд хотел „Пловдив“. Националният..