В програма "Точно днес" разговаряме с Атанас Даков, ръководител на доброволно формирование "Пловдив 112" - за най-спешните задачи в наводнените села в Карловско, защо са нужни още моторни триони и как ще се справят спасителните екипи с отводняването на къщите.
Атанас Даков каза, че най-спешно е да се разчисти коритото на реката от трупи и паднали дървета. Това става от екипите на горското стопанство, от спасителите и военнните, които с моторни триони режат дървения материал. Това е особено важно, защото по този начин се подпомага отводняването на къщите в съседство, за да не се връща водата.
Даков уточни, че е важно да се разчистят улиците в селата, така че да има добър достъп. Там работят екипи с фадроми и багери, защото е трудна логистиката към населените места.
През изминалите дни екипите на "Пловдив 112" активно се борят с придошлата водна стихия. В екпите на формированието се включиха и спасители, които миналата седмица бяха командировани за участие в международно учение на тема наводнения в Унгария. Те участваха първо в акция в Трилистник и подпомагаха екипите на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Пловдив и отводняваха къщи. Там приливната вълна унищожи улици, дворове, инфраструктура, постройки, и превозни средства и потопи къщите с 1,4 - 1,5 метра мръсна вода, кал и тиня.
След приключване на отводняването в Трилистник, екипите на Доброволно формирование "Пловдив 112" бяха прехвърлени в Каравелово и Богдан, където продължиха да работят до стъмване по отводняването на наводнените домове, разчистването и изрязването с моторни триони на дървения материал в коритата на притоците на река Стряма.
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..
Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който е член на Управителния съвет на БТС. "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..
Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..