Българският хелзински комитет показва в Пловдив ново интерактивно виртуално видео "Стоп на домашното насилие!", повече за акцията в програма "Точно днес" разказваме с Надежда Цекулова, директор на програма "Кампании и комуникации" в БХК.
Всички жители и гости на града ще имат възможност да преживеят от гледната точка на свидетели инсцениран случай на домашно насилие – ситуация, на която бихме могли да станем свидетели и във всекидневието си. Зрителят ще има възможност и да взаимодейства с виртуалната реалност, като му е предоставена възможност да избере как да реагира като свидетел, и ще види какви могат да бъдат последиците от избора му.
Събитието е част от поредица VR-акции за повишаване на информираността относно насилието, основано на пола, първата от които беше в Бургас в края на август. След Пловдив виртуалната акция на БХК ще бъде представена и в София на 16 септември.
Тийзър на видеото можете да видите в страницата на БХК във „Фейсбук“: https://www.facebook.com/bghelsinki/videos/667112911502843/.
Домашното насилие е една от формите на основано на пола насилие. Това е така, тъй като макар жертви на такова насилие да стават и мъже, преобладаващият дял на жертви му са жените и децата. Това може да се промени, ако всички ние спрем да приемаме домашното насилие като „личен или семеен проблем“, който трябва да се разреши тихо вътре в семейството или между партньорите в една двойка. Една от причините за устойчивостта на феномена домашно насилие е търпимостта към нея от страна на околните, които знаят за него.
Акцията „Спри насилието“ е част от двугодишна кампания срещу домашното и основаното на пола насилие на Българския хелзинкски комитет и Алианса за защита от насилие, основано на пола. В рамките на проекта бе създаден сайтът Spasena.org и бяха публикувани два правни анализа на международноправните стандарти и на липсите в българското законодателство по отношение на защитата от основано на пола насилие.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..