Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почете жертвите на комунистическия терор

Пред паметника „Свидетелят“, до сградата на община Пловдив, бяха почетени жертвите на комунистическия режим. Организаторите са от Съюза на репресираните от комунистическия терор. 

На церемонията присъстваха граждани и представители на местната власт в лицето на председателя на Общинския съвет-Александър Държиков и заместник-кмета Георги Титюков. Те отдадоха почит на жертвите и заявиха, че историята трябва да се помни, за да не повтаряме минали грешки. 

Атанас Узунов, председател на Съюза на репресираните от комунистическия терор в Пловдив, припомни, че миналото трябва да се познава и че съюзът няма нито политически, нито каквито и да е амбиции, различни от това историята да се помни от идните поколения такава, каквато е. 

Бяха поднесени венци и цветя пред паметника „Свидетялят“, който символизира хилядите невинни жертви на комунистическия режим и тяхната духовна извисеност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Достойно бъдеще у нас поискаха настоящи и бъдещи медици

Със скандирания „Бъдеще в България” и „Искаме промяна” десетки медицински специалисти в Пловдив отново протестираха с искане за достойно заплащане, подобряване условията на труд за по-добра грижа към пациентите.  Организатори и участници в протеста отново са настоящи и бъдещи лекари, медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори,..

публикувано на 02.06.25 в 19:36

Почина Божана Апостолова

Тази сутрин на 80 години  почина поетесата, писателката и издателката Божана Апостолова . Тя е лауреат на най-високото отличие у нас орден "Стара планина“ I степен за изключително големите си заслуги в развитието на българската култура. Основател на  Издателска къща " Жанет 45 ", което отпечата най-добрите български автори. Пловдивчанка..

обновено на 02.06.25 в 17:03

Катастрофа затрудни движението по Околовръстното на Пловдив

Катастрофа затруднява движението на околовръстния път на Пловдив, в района на разклоните за Белащица и Куклен. Сигналът е получен на тел. 112 след 15 часа.  По предварителни данни товарен автомобил "Ситроен" предприел ляв завой и отнел предимството на мотоциклет, чийто водач е транспортиран в болница за прегледи.  Пострадалият и шофьорът на колата са..

публикувано на 02.06.25 в 16:35

В Калофер почетоха паметта на Ботев и загиналите за свободата на България

В Калофер днес беше кулминацията на проявите, посветени на 149-та годишнина от гибелта на Христо Ботев. Стотици българи от цялата страна се стекоха в подбалканското градче, за да почетат паметта на поета-революционер и хилядите герои, паднали за свободата на България. Даниела Добрева с повече информация. Денят на Ботев започна в Калофер днес с..

обновено на 02.06.25 в 13:29

За Христо Ботев може да се говори само в най-възвишена форма

С военен ритуал,  поетичен рецитал, тържествено слово, поклонение и полагане на венци и цветя, в Пловдив бе почетена 149-та годишнина от героичния подвиг на българския поет  и революционер Христо Ботев и неговата чета.  Десетки пловдивчани положиха венци и цветя пред паметника на Христо Ботев в знак на почит към героичното му дело. Церемонията..

публикувано на 02.06.25 в 13:06