От днес започва поетапна дезинфекция на улици, обществени сгради и частни дворове в наводнените села Богдан, Каравелово и Слатина, за да не се допусне разпространение на заразни болести. Водата в цялата община продължава да е негодна за пиене и готвене. Здравните власти разрешават употребата й само за битови нужди, съобщават от Кризисния щаб в Карлово.
Усилията са насочени на първо място към разчистване и укрепване на речните корита в засегнатите села. На някои места наносите достигат до 4 метра височина и ако не бъдат отстранени има опасност при нов проливен дъжд, селата отново да бъдат наводнени.
Продължава разчистването на улиците и частните дворове, посочват от Кризисния щаб. Електрозахранването е възстановено почти навсякъде, екипи на ВиК работят за възстановяване на водоснабдяването.
Трябва ни повече техника - и по-тежка, и по-малка, за да се справим с почистването на наводнените къщи и тоновете кал, тиня и дървени трупи по улиците. Това заявиха в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив кметовете на 2 от пострадалите карловски села - Христо Иванов на Богдан и Петър Делков на Слатина.
В Слатина голяма част от къщите вече са разчистени от калта, но все още 4 къщи продължават да се наводняват заради високото ниво на реката. "Трябват ни по-големи машини. Сега работят един голям верижен багер, 4 самосвала, 2 бобката, 2 малки верижни багера. Техниката идва от цялата страна - Панагюрище, Сопот, Брезово и т.н., дори от пловдивски футболен отбор", разказа кметът Петър Делков.
В Богдан също очакват тежка верижна техника, която да работи по разчистването на речното корито. "Тук ни трябва малогабаритна техника, за да разчиства дворовете и къщите на пострадалите. Работят много доброволци, но само на ръка не може да се изчисти огромната мръсотия", обясни кметът Христо Иванов.
И в двете села няма вода, а там където тече, тя е негодна за пиене и за домакински нужди.
Създадена е организация за раздаването на хранителни продукти и вода на пострадалите в карловските села, като това става в кметствата всеки ден от 12.30 до 14.00 ч.
И двамата кметове се надяват на помощ от държавата за по-бързото преодоляване на щетите.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с кметовете на Богдан и Слатина е в прикачения файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...