Два дни преди началото на новата учебна година и почти две седмици преди отново силно да завият политическите ветрове от есента, за са раместят съществено терена на властта, хората около Карлово остават на тъжната си територия, затлачена от водни наноси и грешки. В опит да се преборят с времето.
След урока на природата, поредицата анализи, разследвания, получената или обещана помощ, какво успяха да си кажат и да разберат взаимно избирателите и властта? Какви очаквания са кодирани в безвремието между неуспели парламенти, геополитическа несигурност, инфлация и енергийни кризи? Ще разговаряме с автора на книгата „Циничното или играта на власт и удоволствивие“ доц. Валери Личев – социален антрополог.
„Тази предизборна кампания се различава сериозно от предишните. Риториката вече не върши работа, думите се изхабяват и понеже изборите са много начесто, няма какво да се каже. Преди това можеха да залъжат избирателите с някой красив лозунг, с обещания. А сега изборите толкова зачестиха, че изпреварват скоростта на говорене и мислене. В такава ситуация не мисля, че могат да се отправят и каквито и да било смислени послания“. Това подчерта доц. Валери Личев.
По думите му,сега е по-лесно да се атакува противника, вместо да се обещава нещо. Обещания няма толкова, колкото има взаимни обвинения лишени от смисъл.
„Нито причината за инфлацията се състои в това, че е паднал някакъв политически лидер, нито заканите да бъде вкаран в затвора, дават резултат и или пък ще предизвикат изслушване в ЕП. Въпреки че политическата култура е различна и политиците сега станаха по-фини, се доближаваме до края на 19 век, когато е по-добре да омаскариш противника, отколкото самият ти да кажеш нещо позитивно и да го направиш“.
За цинизъм на политиката може да се говори в много случаи - "когато се пренебрегва човешкото достойноство, когато липсва уважение към човешкия живот и точно това се използва от някои политически лидери, които твърдят, че другите не правят нищо за хората, а Народът иска...."
Около една четвърт от населението е подвластно на идеята "силно лидерство".
"Тази част от хората разчита на идеята за силния лидер и за добрата ръка, която може да наказва, но може и да дава. Знаем каква е българската поговорка "преклонена глава сабя не я сече", но да търсим повече възможности колективно да се спрвим с проблемите".
Цялото интервю - звуковия файл:
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..