Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една четвърт от българите търсят силното лидерство

Два дни преди началото на новата учебна година и почти две седмици преди отново силно да завият политическите ветрове от есента, за са раместят съществено терена на властта, хората около Карлово остават на тъжната си територия, затлачена от водни наноси и грешки. В опит да се преборят с времето.

След урока на природата, поредицата анализи, разследвания, получената или обещана помощ, какво успяха да си кажат и да разберат взаимно избирателите и властта? Какви очаквания са кодирани в безвремието между неуспели парламенти, геополитическа несигурност, инфлация и енергийни кризи? Ще разговаряме с автора на книгата  „Циничното или играта на власт и удоволствивие“ доц. Валери Личев – социален антрополог.

„Тази предизборна кампания се различава сериозно от предишните. Риториката вече не върши работа, думите се изхабяват и понеже изборите са много начесто, няма какво да се каже. Преди това можеха да  залъжат избирателите с някой красив лозунг, с обещания. А сега изборите толкова зачестиха, че изпреварват скоростта на говорене и мислене. В такава ситуация не мисля, че могат да се отправят и каквито и да било смислени послания“. Това подчерта доц. Валери Личев.

По думите му,сега е по-лесно да се атакува противника, вместо да се обещава нещо. Обещания няма толкова, колкото има взаимни обвинения лишени от смисъл.

„Нито причината за инфлацията се състои в това, че е паднал някакъв политически лидер, нито заканите да бъде вкаран в затвора, дават резултат и или пък ще предизвикат изслушване в ЕП.  Въпреки че политическата култура е различна и политиците сега станаха по-фини, се доближаваме  до края на 19 век, когато е по-добре да омаскариш противника, отколкото самият ти да кажеш нещо позитивно и да го направиш“.

За цинизъм на политиката може да се говори в много случаи - "когато се пренебрегва човешкото достойноство, когато липсва уважение към човешкия живот и точно това се използва от някои политически лидери, които твърдят, че другите не правят нищо за хората, а Народът иска...."

Около една четвърт от населението е подвластно на идеята  "силно лидерство". 

"Тази част от хората разчита на  идеята за силния лидер и за добрата ръка, която може да наказва, но може и да дава. Знаем каква е българската поговорка "преклонена глава сабя не я сече", но  да търсим повече възможности колективно да се спрвим с проблемите".

Цялото интервю - звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50