Две изложби ще бъдат открити в Етнографския музей днес и утре. Едната се нарича „Мостът между традиции и съвремие“ и е по случай 54 години от създаването на колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“. Другата изложба е посветена на 175-ата годишнина на Къща Куюмджиоглу- днешния Етнографски музей.
Регионалният етнографски музей в Пловдив открива изложбата на колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“ „Мостът между традиции и съвремие“ по случай 54 години от създаването му.
„Мoстът между традиции и съвремие“ е изложба, която ни връща към културното наследство и знание , трупано векове, oнова, което носи българската шевица.
Милена Милушева, председател на Колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“, припомни за Радио Пловдив, че притежаваме истинско съкровище, за което вероятно дори не си даваме сметка.
Това знание е втъкано както в изложените национални носии /издирени, окомплектовани и възстановени/, така и в онези, изработени изцяло с нови материали по образци на дедите ни. Представят се и съвременни дамски тоалети и предмети – пана, тишлайфери, карета.
" С мотото на изложбата правим връзката между традицията, между миналото, онова, което е вътре в нас със съвремието - изработването на новите дамски тоалети с орнаменти, много пана, които могат да бъдат аранжирани в българския дом. От години мислим да направим подноси с български шевици за онези, които все още намират място на шевицата." - каза Милена Милушева.
На 15 септември ще се открие изложбата на Регионалния етнографски музей в Пловдив „Къща Куюмджиоглу – 175 години история“. Тя е посветена на кръглата годишнина от построяването на най-красивата и представителна къща в Стария град.. Изложбата ще преведе посетителите през историята на рода Куюмджиоглу, построяването на къщата, перипетиите и стихиите, на които е устояла, зараждането на идеята за етнографски музей в Пловдив и нейното реализиране.
Директорът на Етнографския музей – доц. Ангел Янков отбеляза в разговор за предаването „Точно днес“ , че сградата сама по себе си е уникална амалгама и в архитектурно, и в символично отношение.
" Куюмджиевата къща е забележителна и тук думата "уникална" е много на място, защото като нея няма втора по няколко причини. Тя е образец на българския барок. Дадена е във всички каталози на архитектурата като такава. От арх. Христо Пеев до арх. Матей Матеев- архитектите, които описват това и доказват, че това е един закъснял барок. Съчетанието между изтока и запада се вижда много добре. Неслучайно къщата е обявена още 1927 година за старина. Тя е била като модел за всички останали къщи, които се правят в българските градове. " - коментира доц. Янков.
На арх. Христо Пеев принадлежи сравнението: „Къщата на Аргир Куюмджиоглу (сега Етнографски музей) е интересна сграда, която като разперила криле голяма птица е кацнала върху старите зидове на градската крепостна стена.“
Изложбата „Мостът между традиции и съвремие“ ще може да бъде посетена до края на месеца, а посветената на 175 години от построяването на Къща Куюмджиоглу ще остане до 31 октомври.
Може да чуете репортажа от Регионалния етнографски музей - Пловдив на Христина Йорданова за двете нови изложби.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..