Тук, седмица преди началото на учебната година, децата в първи клас бяха поканени да прекрачат прага на класните стаи, за да не се чувстват стресирани на 15-ти септември и да знаят какво ги очаква в училище.
„Преди години бях свидетел на реакцията на един първокласник и си казах, че трябва да се направи нещо, за да се опознаят учениците, да си знаят класната стая и учителите, съответно да се чувстват спокойни и да не си мислят, че в училище е страшно. Така дойде идеята и тя се прие добре. В много други училища го правят също. Което означава, че идеята се приема и се мултиплицира, а това ме радва“, казва директорката Ирина Чолакова.
От тази година тази практика е част от иновативния проект на училището „За добавена стойност – интердисциплинарно и дигитално обучение, ориентирано към практически умения и резултати“.
Мястото на учениците е в училище, онлайн обучението не е добър начин
Ирина Чолакова смята, че няма предизвикателство, с което нейният екип да не може да се справи. Изключението е едно – ако трябва децата пак да се обучават онлайн.
„Нищо друго не ме притеснява така, както ако се случи отново учениците да се наложи да се обучават в електронна среда. И не защото не сме готови затова, и не защото не сме го правили, и то на отлично ниво. А защото, това не е начин да се обучават учениците. Мястото им е тук, в училище. Няма друго предизвикателство, което да ме притеснява“, каза още Ирина Чолакова.
Днес в училището най-голямо е вълнението сред първокласниците. Те вече знаят стихотворения. Изпълнени са с надежда и очакват да научат повече за различните изкуства, чужди езици и разбира се – да се научат да четат, пишат и смятат.
В звуковите файлове можете да чуете интервю с директорката Ирина Чолакова, а също и мислите, чувствата и емоциите на част от първокласниците на Основно училище „Димитър Талев“.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...