На церемонията присъстваха кметът Здравко Димитров, председателят на ОбС Александър Държиков, ресорният заместник-кмет Пламен Панов, както и директори и служители от останалите пловдивски музеи.
Стефан Шивачев бе директор на Историческия музей от 1993 г. Автор и съавтор е на книгите “Очерци за историята на Пловдив”, “Тракийската организация в Пловдив”, “Книга за Пловдив” и др. Бил е общински съветник и зам.-председател на Общинския съвет. Носител е на званието “Следовник на народните будители”.
На 68 години известният пловдивчанин се пенсионира, след като близо 30 години управлява най-големия пловдивски музей.
Доц. Шивачев заяви, че си тръгва от музея удовлетворен: „Успях да реализирам мечтата си музеят да бъде отворен за публиката, да съществува за Негово величество Посетителя. Поне отчасти успях да реализирам това, което пише в документите на Международната организация на музеите: "Музеят трябва да съчетава светостта на храма, тишината на Ермитажа, академизма на университета и музеят в крайна сметка трябва да съществува заради обществото".
Кметът Здравко Димитров връчи на Стефан Шивачев плакет за неговата дългогодишна работа като историк, общественик и директор на РИМ - Пловдив в продължение на 27 години.
От своя страна историкът подари на градоначалника най-новата си книга "Хаджи Гьока Павлов".
„Днес приключва моят професионален път начело на този музей. Вече ще се подписвам само като историк”, каза още Шивачев.
Новият директор Стоян Иванов благодари на доц. Шивачев и обеща да продължи и надгради постигнатото.
Иванов, който 19 години управляваше Историческия музей в Клисура, спечели конкурса, обявен от Министерството на културата и община Пловдив.
"Обновяването на музейната експозиция и запазването на музейните специалисти ще бъдат част от приоритетите ми. Все повече музеите трябва да отговарят на новите тенденции и да привличат нови посетители, а това няма как да стане без обновяване", каза новият директор на РИМ - Пловдив.
Стоян Иванов подчерта, че опитът му като директор на ИМ - Клисура много ще му помогне в сегашната работа.
"ИМ - Клисура и РИМ - Пловдив са свързани чрез Христо Г. Данов - един от най-големите възрожденци и дейци на следосвобожденска България, който е роден в Клисура", каза Стоян Иванов, който също е роден в подбалканското градче.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..