Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите се тревожат най- вече за джоба си

Опасностите за ежедневното качество на живот у нас са възприемани като реални, опасностите на текущата геополитика също са възприемани като реални, но не в толкова висока степен. Това показва изследване на „Галъп интернешънъл болкан“, възложено, проведено и финансирано от социологическата агенция. 

Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 31 август и 8 септември 2022 г. сред 1000 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души. Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“.

Проблемите с цените доминират в масовото съзнание у нас. На този фон страховете от войната и свързани теми също са високи, но не изпъкват, посочват от агенцията. Според тях коронавирусът вече не плаши българите както някога. Традиционно високи остават страховете от мигрантска вълна, а опасността от трайна политическа нестабилност се споделя масово като съвсем реалистична.


Опасност от увеличението на цените и политическа нестабилност

Близо 90% от анкетираните намират за реална опасността увеличението на цените у нас да стане прекомерно. Тук обществото е на практика единодушно. Опасности като потенциален недостиг на газ, респективно – отопление, се намират за реални от близо 80% от българите.

Сходни са дяловете на тези, които приемат за реална опасността от трайна политическа нестабилност в страната.

Близо 70% пък намират за реална опасност недостиг на електричество. Макар и този дял да е относително по-нисък в сравнение с тревогите за газа, явно до хората у нас не достига в максимална степен обстоятелството, че България е всъщност износител на електричество, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“.

Мигрантската вълна 

Над 70% се подготвят за нова мигрантска вълна. Този въпрос обаче вече е част от политическия дневен ред в последните години и не стои с такава острота, както въпросите за жизнения стандарт, смятат от социологическата агенция. 

Войната в Украйна 

Въпросът със задълбочаването на войната в Украйна, макар да се споделя като реална опасност в мнозинство от случаите, не изпъква в такава степен като реален страх, както въпросите на ежедневието. Въпросът е зададен преди последната интензификация на конфликта, но няма такава острота. Българското общество явно не осъзнава в достатъчна степен и опасността страната ни на практика да ревизира позициите си спрямо Запада – под 40% съзнават тази заплаха като реална. Структурата на отговорите по този въпрос показва и неразбиране, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“. 

Опасността от коронавируса

Под 40% от анкетираните виждат реална заплаха от коронавируса. Дали заради ниските в момента нива, дали заради по-ниската опасност от Омикрон като цяло или пък заради цялостното по света изоставяне на темата, българското общество, по всичко личи, предпочита да приключи с този въпрос, отбелязват от социологическата агенция и допълват, че според изследването по-възрастните хора се страхуват повече от коронавируса. 

Според данните най-тревожни по материалните въпроси също са хората на по-висока възраст, с по-ниски доходи.

Всички са единодушни в очакването на политическа нестабилност, отбелязват от агенцията. Най-много държат на тази тема привържениците на по-старите партии на политическия терен, като се смята, че въпросът за политическата стабилност е и част от кампанийния дневен ред. Привържениците на доскоро управлявалите формации не споделят чак в такава степен основните опасности, отбелязват от „Галъп интернешънъл болкан“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57