От днес започва "пребазиране" на авиационната техника и оборудване от Авиобаза „Граф Игнатиево“ към гражданското летище "Пловдив".
Реорганизацията е заради началото на мащабните строителни дейности, които започват в авиобазата за приемането на новите изтребители F-16. Така, изработеният отдавна проект за това вече стартира като изпълнение.
Летищната инфраструктура там ще изцяло бъде модернизирана за новите самолети.
Първите осем F-16 Block 70 се очаква да бъдат доставени през първото тримесечие на 2025 г. и дотогава база „Граф Игнатиево“ трябва да бъде готова съгласно специфичните изисквания по всички стандарти на НАТО.
От летище „Пловдив“ увериха, че приемането на допълнителната летателна техника не представлява никакъв проблем, понеже организация и съответните протоколи за такива дейности са отдавна изготвени и разработени. За бойните изтребители има предоставена отделна площ извън инфраструктурата за гражданските самолети и като цяло са спазени всички изисквания за безопасност. Подобни операции са отработвани и друг път през годините в координация със съседната на аеропорта вертолетна авиобаза в Крумово, обясниха още от ръководството на летище „Пловдив“.
За осигуряване на условията по съхранение, поддръжка и експлоатация на очакваните F-16, още през юли 2020 г. бе изготвен „План за реконструкция и модернизация на летище Граф Игнатиево“, който бе приет от Съвета по отбрана.
Проектът е толкова мащабен, че буквално ще преобрази базата и близката околност, става ясно от заложените в него начинания.
Започва се с премахване и изкореняване на дървета и храсти в района за основната нова инфраструктура, което е около 140 дка. Изсичането на самораслата растителност е заради изграждането на нови сгради и съоръжения в авиобазата. Тази зона е югозападната част на летището.
Ще се премахнат всички стари и амортизирани постройки и съоръжения. Предстои нов сондаж за питейна вода, помпена станция, пречиствателна станция и водопроводна мрежа в целия войскови район на Граф Игнатиево.
Точно тя е силно амортизирана и с отдавна изтекъл срок на експлоатационна годност. Трасетата на водопроводната и канализационна мрежи са изграждани през целия период на развитието на авиобазата от създаването ѝ до наши дни. Първата водна помпена станция е построена през 1944 г. В момента обаче качеството на питейната вода в съществуващия водоизточник не отговаря на изискванията по съдържание на нитрати. Затова ще се направи нова водоснабдителна система с нов сондаж, помпена станция, пречиствателно съоръжение и нова водопроводна мрежа. Така ще се осигури чиста питейна вода за целия войскови район.
Канализационната мрежа също е престаряла - изградена през 60-те години на миналия век от бетонови и каменинови тръби. Някои участъци от нея са още по-стари – от 40-те години. Канализацията е силно амортизирана. На много места върху нея са избуяли дървета и храсти, чиито корени проникват в канализацията и я запушват, като така правят поддръжката и практически невозможна. При обилни валежи, Отделни участъци преливат, което води до наводняване на пътищата в целия район край Граф Игнатиево. Затова и тя ще се изгради изцяло наново и отпадните води ще се оттичат в пречиствателната станция.
Проектиран е и започва строителството на обходен път, който ще ушири сегашният, строен през 2001 година. Той ще е с обща дължина от почти 13 километра.
Не се очаква попадане във водите на опасни вещества. По време на строителството обаче ще има временно запрашаване на въздуха с ФПЧ заради изкопните работи. То ще е незначително и локално, в рамките на строителната площадка, гарантират проектантите. От дейността на летището ще бъдат генерирани опасни отпадъци, които ще се съхраняват в специално изградена за целта сграда и после извозвани от специализирани фирми.
От авиобаза Граф Игнатиево се носи бойно дежурство Air Policing (мирновременна мисия на НАТО, включваща системата за наблюдение на въздушното пространство, ПВО за защита на българското небе. Придобиването на новия изтребител F – 16 block 70 налага пълна модернизация на съществуващата инфраструктура на летище заради доста по-специфичните условия за съхранение, поддръжка и експлоатация на самолета.
Всичко трябва да приключи до пристигането на новите изтребители до 2025 г., което обаче според експерти е малко вероятно, заради натрупано закъснение.
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..