Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пазарджик подменят уличното осветление с ново

В Пазарджик започва пълна подмяна на старото улично осветление. В следващите няколко месеца ще бъдат монтирани 5 500 нови, енергоспестяващи осветителни тела. 

Подмяната на старото осветление беше планирана да се финансира по Плана за възстановяване, но поради невъзможност това да се случи, Общината премина към вариант ЕСКО договор. Кметът Тодор Попов уточни, че договорът е на стойност 1 218 514 лв. 

"Договорът е сключен за проектиране, доставка и инсталиране на системата за контрол и наблюдение на уличното осветление, подмяна на съществуващите осветителни тела със съвременни светодиодни осветители, мониторинг на потреблението и авторски надзор. Финансирането е от външна компания, с ангажиментите на общината за покриване на разходи чрез месечни вноски, които ще се плащат от икономисани разход на електроенергия", обясни кметът.

Подмяната на осветителните тела гарантира 60 процента по-ниски сметки за улично осветление. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Протест на ресторантьори от площад „Съединение“ до Баня Старинна

Ресторантьори от 30 града, включително Пловдив, ще блокират възлови пътни артерии заради заложеното увеличение на ДДС за бранша от 9 на 20%. Протестът на ресторантьорските асоциации и структурите им в страната е срещу липсата на диалог с управляващите. От бранша настояват да се запази 9-процентната ставка на ДДС. Протестните действия в..

обновено на 19.03.25 в 06:27

Граждански протести настояват за промени в Изборния кодекс

Инициативата „Правосъдие за всеки“ огранизира от 18 часа тази вечер протест пред Съдебната палата в София. Под мотото „Вън Пеевски от властта!“ е планирано и протестно шествие, което ще стигне до старата сграда на Народното събрание. Проявата се организира в социалните мрежи, а инициаторите отбелязват – цитирам: „Искаме да попитаме кога си отива..

обновено на 19.03.25 в 06:27

Съседи спасиха жена от горяща къща в с. Царацово

Взрив на газова бутилка унищожи къща в пловдивското село Царацово. Собственичката ѝ е с изгаряния, като от пламъците са успели да я спасят съседите ѝ.  Три противопожарни екипа са гасили огъня, но от имота и имуществото не е останало почти нищо. 

публикувано на 18.03.25 в 16:25

Наравно сме с другите от НАТО, но ни липсва тяхното въоръжение

Днес отбелязваме 82 години от сформирането на Парашутната дружина, която е първообразът на днешните Специални сили. По традиция центърът на тържествената церемония е в Пловдив, където е дислоцирано днешното подразделение, след множеството си видоизменения през тези осем десетилетия.   Пловдив отбелязва 82-та годишнина на Парашутната..

публикувано на 18.03.25 в 16:15

Десетки пловдивчани дариха кръв за пострадалите от Кочани

Над 60 души са дарили кръв в Районния център по трансфузионна хематология само до обяд в рамките на кръводарителската кампания за пострадалите при трагичния пожар в дискотека в град Кочани, Република Северна Македония. Следобед желаещи продължават да идват, посочи д-р Жейна Парева от кръвния център.  По думите ѝ идват предимно млади хора, които..

публикувано на 18.03.25 в 15:09