Говорейки за производители на електоенергия, се налга мнението, че те формират свръхпечалби. В разговор за предаването "Ден след ден" Емил Костов попита Николай Ялъмов, който е прозводител на енергия от биомаса, дали това се отнася и за техния бранш.
"Производството на енергия от биомаса от една страна органите на контрол приемат, че това е възобновяема енергия. От друга страна - това е единственият възобновяем енергиен сектор, в който се купува суровина. Когато говорим за производство на енергия слънцето и вятъра или водните електроцентрали, там практически не се влага стойност на суровината. Това е една основна разлика. За съжаление контролните органи и хората, които определят законите в тази държава, не правят тази съществена разлика. Когато се повишават цените на енергоизточниците, абсолютно паралелно се повишава и цената на дървесината. Всички знаем, че в момента тон пелети вече е над 1000 лева. Тон дървесина в рамките на малко повече от година се повиши от 75 лева за тон на 250 лева. Няма как централите на биомаса да регистрират свръхпечалби" - отговори Ялъмов.
Относно мерките, които се подготвят, включително и от ЕС, за определяне максимални печалби на производителите на енергия, предприемачът коментира:
"От първоначалното изявление става ясно, че намерението е да се взима директно част от цената за продажба на електроенергия, като към производителите, от които ще се взимат част от средствата, са включени и централите от биомаса. За да оцелят те, държавата ще трябва да помисли за таван на суровината, за което отиват 70 процента от разходите " .
" Централите на биомаса в България никога не са били стимулиран сериозно. Те винаги са били в тежка конкуренция с други сектори на икономиката, които ползват същата суровина. Въпреки непомагането на държавата по друга закономерност и без стимули има няколко централи в България, които съществуват. Те се броят на пръстите на едната ръка. Дори не може да говорим за сектор. За съжаление в момента и нашият обект не работи вече три месеца. Работниците са на борсата. Не можем да работим заради високата стойност на суровината, която ползваме. Държавата, разбира се, нехае " - добави Николай Ялъмов.
Интервюто на Емил Костов с Николай Ялъмов може да чуете в прикачения звуков файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..