Говорейки за производители на електоенергия, се налга мнението, че те формират свръхпечалби. В разговор за предаването "Ден след ден" Емил Костов попита Николай Ялъмов, който е прозводител на енергия от биомаса, дали това се отнася и за техния бранш.
"Производството на енергия от биомаса от една страна органите на контрол приемат, че това е възобновяема енергия. От друга страна - това е единственият възобновяем енергиен сектор, в който се купува суровина. Когато говорим за производство на енергия слънцето и вятъра или водните електроцентрали, там практически не се влага стойност на суровината. Това е една основна разлика. За съжаление контролните органи и хората, които определят законите в тази държава, не правят тази съществена разлика. Когато се повишават цените на енергоизточниците, абсолютно паралелно се повишава и цената на дървесината. Всички знаем, че в момента тон пелети вече е над 1000 лева. Тон дървесина в рамките на малко повече от година се повиши от 75 лева за тон на 250 лева. Няма как централите на биомаса да регистрират свръхпечалби" - отговори Ялъмов.
Относно мерките, които се подготвят, включително и от ЕС, за определяне максимални печалби на производителите на енергия, предприемачът коментира:
"От първоначалното изявление става ясно, че намерението е да се взима директно част от цената за продажба на електроенергия, като към производителите, от които ще се взимат част от средствата, са включени и централите от биомаса. За да оцелят те, държавата ще трябва да помисли за таван на суровината, за което отиват 70 процента от разходите " .
" Централите на биомаса в България никога не са били стимулиран сериозно. Те винаги са били в тежка конкуренция с други сектори на икономиката, които ползват същата суровина. Въпреки непомагането на държавата по друга закономерност и без стимули има няколко централи в България, които съществуват. Те се броят на пръстите на едната ръка. Дори не може да говорим за сектор. За съжаление в момента и нашият обект не работи вече три месеца. Работниците са на борсата. Не можем да работим заради високата стойност на суровината, която ползваме. Държавата, разбира се, нехае " - добави Николай Ялъмов.
Интервюто на Емил Костов с Николай Ялъмов може да чуете в прикачения звуков файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..