Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците не знаят да общуват, избирателите - да слушат


Партиите не са намерили нито един канал - нито думи и средства, с които да достигнат до избирателите.

Очевидно е, че повечето партии - основните играчи, повече говорят за себе си и на твърдите си избиратели, отколкото се опитват да разширят подкрепата си. 

Така политическият психолог проф. Антоанета Христова обобщи досегашната предизборна кампания за предсрочния вот на 2-ри октомври у нас.

Според нея е очевидно, че м одерната интернет технология не функционира ефективно.

Христова е убедена, че най - предпочитаната форма на кампанията е от типа „врата до вратата" - да видиш човека, да го пипнеш, да чуеш проблемите му. 

Липсата на качествено отразява пряко  върху поведението на гражданите преди и по време на изборите, коментира образованието на политическия психолог. Тя нарече този дефект в образователната система - гражданите не са образовани какво могат да очакват. Нормално е нереалистичните очаквания да не бъдат удовлетворени. 

Качественото гражданско образование е изключително важно, подчертава проф. Христова. 

Извoдите:

Политиците не знаят да общуват.

Избирателите не знаят да слушат.

Какво да се прави

Гражданите трябва да знаят, че в съвременната демокрация никъде не е идеално. Единственото нещо, което им гарантира демокрацията е, че ако те са проактивни, то те имат право да изискват. 

Храта, които искат да държат живота в ръцете си, трябва да знаят, че  политиката не е нещо, което се обещава сега и да очаква да се изпълни. В политиката обещанията се изпълнява всеки ден.

Политиците трябва да разберат, че са сменяеми! През последните  две години видяхме масова неспособност на политиците да се справят с демокрацията. Масово се правят всякакви нарушения, но санкции няма. 

Избирателната активност

Едната тенденция е активността на изборите да се търси - в условията на крайно противопоставяне, при липса на опит и гражданското образование всяко се затваря и не иска да се гласува. 

Другата тенденция - страхът може да накара хората да се насочват към някаква партия, която да върне някаква устойчивост, спомен за някаква стабилност за преиод, в който хората са се чувствали по - добре. 

Коя тендецния ще наделее, Христова не се нае да прогнозира. 

Вероятно избирателната активност ще продължи да намалява. Но това прдвещава много лоши следващите месеци и години - продължаване на боричкането, трудност за формиране на правителството и скорошни нови избори,  категорично е проф. Христова. 

Тя посочи, че в световен малък тенденцията е  към всичко по - голям  консерватизъм и краен либерализъм.

Какъвто ще е сегашният прочит на бъдещото консервативно все още не е ясно, смята политическият психолог. 

Интервюто на Димитър Владимиров с проф. Антоанета Христова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56