Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вносни ябълки подбиват цената на родното производство

Известният агроексперт Красимир Кумчев, който е един от най-големите производители на ябълки, се отказва да гледа този плод и изкоренява градините си. Причината е, че ябълки от Италия и Полша подбиват цената на родното производство. Това обясни Кумчев в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив, който в стопанството си в Рогош е отгледал през последните 40 години триста милиона килограма ябълки.
„Рогош беше ябълковата столица на България. Вече няма нищо. Това беше краят на моята ябълкова приказка“, написа във фейсбук Красимир Кумчев.

Пред Радио Пловдив той обясни, че българските производители иска едно единствено нещо – да имат еднакви конкурентни условия с колегите им от другите страни от ЕС.

„Полските ябълки пристигат за 40-45 стотинки на килограм. Като махнем цената за опаковката и транспортните разходи, те се продават за 20 стотинки на килограм. Ако полският производител не е субсидиран, няма как първокласна ябълка да се докара до България за 40-45 стотинки. Трябва или да се изравнят субсидиите в целия ЕС, или да няма субсидии. Ако няма субсидии в ЕС българското селско стопанство ще отлепи от дъното, защото имаме трите основни фактора - плодородни почви, слънце и вода“, каза още Красимир Кумчев.

Може ли България да си позволи такива субсидии?

Красимир Кумчев е категоричен, че тук става дума за спасяване на производството. Защото към изкореняване на градините вече преминават и производителите в цялата страна.

„Аз получавам информация и от дунавските овощари, от районите на Айтос, Карнобат и къде ли не, изкореняват се масово черешови градини, праскови, сливи, кайсии, лозя. Българският производител е поставен пред дилемата – да продаде насажденията си или да ги изкорени“, обясни още Кумчев.

Той припомни, че при влизането на страната ни в ЕС е записано, че през 2017 година субсидиите в целия ЕС ще бъдат изравнени.

„Сега сме 2022 година, минали са пет години от този срок, който самия ЕС е фиксирал. Сега на нас ни се казва, че през 2027 година ще бъдат изравнени субсидиите на 80%“, коментира още Кумчев.

Цялото интервю с Красимир Кумчев можете чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14
Теодор Славев

Най-лошият сценарий е да отидем на избори през есента

По политическите завои минаваме в понеделник с д-р  Теодор Славев , политолог от Българския институт за правни инициативи.  Днес президентът Румен Радев връчи проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС.  За очакванията - разговор в програма "Точно днес" с д-р Славев, той отбеляза: "Може да говорим за рисковете от кабинет на малцинството, отколкото за..

публикувано на 01.07.24 в 09:48

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08