Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вносни ябълки подбиват цената на родното производство

Известният агроексперт Красимир Кумчев, който е един от най-големите производители на ябълки, се отказва да гледа този плод и изкоренява градините си. Причината е, че ябълки от Италия и Полша подбиват цената на родното производство. Това обясни Кумчев в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив, който в стопанството си в Рогош е отгледал през последните 40 години триста милиона килограма ябълки.
„Рогош беше ябълковата столица на България. Вече няма нищо. Това беше краят на моята ябълкова приказка“, написа във фейсбук Красимир Кумчев.

Пред Радио Пловдив той обясни, че българските производители иска едно единствено нещо – да имат еднакви конкурентни условия с колегите им от другите страни от ЕС.

„Полските ябълки пристигат за 40-45 стотинки на килограм. Като махнем цената за опаковката и транспортните разходи, те се продават за 20 стотинки на килограм. Ако полският производител не е субсидиран, няма как първокласна ябълка да се докара до България за 40-45 стотинки. Трябва или да се изравнят субсидиите в целия ЕС, или да няма субсидии. Ако няма субсидии в ЕС българското селско стопанство ще отлепи от дъното, защото имаме трите основни фактора - плодородни почви, слънце и вода“, каза още Красимир Кумчев.

Може ли България да си позволи такива субсидии?

Красимир Кумчев е категоричен, че тук става дума за спасяване на производството. Защото към изкореняване на градините вече преминават и производителите в цялата страна.

„Аз получавам информация и от дунавските овощари, от районите на Айтос, Карнобат и къде ли не, изкореняват се масово черешови градини, праскови, сливи, кайсии, лозя. Българският производител е поставен пред дилемата – да продаде насажденията си или да ги изкорени“, обясни още Кумчев.

Той припомни, че при влизането на страната ни в ЕС е записано, че през 2017 година субсидиите в целия ЕС ще бъдат изравнени.

„Сега сме 2022 година, минали са пет години от този срок, който самия ЕС е фиксирал. Сега на нас ни се казва, че през 2027 година ще бъдат изравнени субсидиите на 80%“, коментира още Кумчев.

Цялото интервю с Красимир Кумчев можете чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56