В 15 ч. Районният съд в Пловдив ще разгледа и ще се произнесе по искането на прокуратурата за постоянно задържане в ареста на майката, заподозряна за извършено грубо насилие над осиновеното си дете.
Анка Михайлова, позната още като Айше, е обвинена за причиняване на груби травми на момиченцето, на възраст година и девет месеца, от които то продължава да е в състояние на опасност за живота, намиращо се в момента под грижата на лекарите в УМБАЛ „Св. Георги“.
То е в състояние на кома, като по тялото му бяха открити множество тежки травми, сред които мозъчно-черепна и следи от ухапвания.
Осиновителката твърдяла пред лекари, че детето паднало от спалнята, но медицинските специалисти смятат, че травмите са резултат от жесток побой на детето от страна на майката.
Според прокуратурата, майката е нанесла на невръстното дете „тежка телесна повреда, изразяваща се в постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота, като деянието е извършено в условията на домашно насилие“.
В рамките на процеса, се очаква да бъде огласена съдебно-медицинската и психиатрична експертиза, поръчана от прокуратурата за да се изясни психичното състояние на жената.
До тук се стигна, след нейните признания, че е хапала детето по лицето и тялото, в опит, по думите и, да го го свести, след като момиченцето е изпаднало в кома.
Първоначална експертиза доказа, че очертанията от зъбната захапка на майката отговарят на отпечатъците по тялото на бебето.
В съдебната зала ще се прецени дали осиновителката на детето е в психическо състояние да отговаря за постъпките си, както и дали извършеното е умишлено.
За такова престъпление Наказателният кодекс предвижда от 3 до 15 години затвор.
ПП-ДБ внасят сигнал до антикорупционната комисия, прокуратурата и полицията в Пазарджик с данни за системен институционален тормоз над представители на местната власт, за да бъдат склонени по един или друг начин да упражняват правото си на глас и действията си на общински съветници, съобщи пред медиите народният представител от „Продължаваме..
Хеликоптер „Кугар“ от 24-та авиационна база от състава на Военновъздушните сили в Крумово се включи в доизгасяването на огнищата от големия горски пожар в землището на село Илинденци, Община Струмяни, Област Благоевград. Машината е излетяла в 11.10 ч от авиобазата и ще извършва гасене от въздуха, по искане на Главна дирекция „Пожарна..
Община Пещера ще кандидатства за инсталирането на фотоволтаици върху сградите за социални услуги в града. Решението е на Общинския съвет. Целта е да се повиши енергийната ефективностна социалните услуги, като финансирането ще е по механизма за възстановяване и устойчивост. Проектът предвижда реализирането на две основни дейности. Освен инсталирането..
До 34 ° се очаква да достигнат днес температурата в Пловдив. В източната част на страната ще бъде предимно слъчнчево, а над Западна България ще се развива купеста облачност и на места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици, с условия за градушки. Вятърът в западните райони ще бъде слаб, в Дунавската равнина – умерен. В останалата част от страната..
Запалени сухи треви в изоставен двор в село Войводиново, община Марица, предизвикаха пожар, който бързо се е прехвърлил върху селскостопанска постройка и я е изпепелил. Сигналът е подаден в 17: 07 ч. на аварийния телефон 112. На място е изпратен един екип на пловдивската пожарна. Впоследствие заради опасността огънят да се прехвърли върху съседни..