Дали се очаква Европейският съюз да наложи нови санкции на Русия и може ли да се стигне до ситуация, в която да се забрани на руските граждани да влизат в страни от съюза, това попита Антония Попова евродепутата Искра Михайлова.
Според нея възможните изходи са много, а групата “Обнови Европа“ в Европейския парламент обсъжда резулюция по повод последните действия на Русия - мобилизацията, референдума.
Искра Михайлова подчерата, че е възможно да се стигне до всякакви решения, но не трябва да забравяме нещо много важно -нито една от санкциите, които прилага Европейският съюз, не са насочени срещу руските граждани. Рестрикциите целят да покажат на Русия, че няма да бъдат приети техните действия, както и спране на агресията.
Задълбочаване на ограниченията по отношение на банките, забрана на някои суровини за внос, включително скъпоценни камъни и метали са част от обсъжданите санкции.
На въпроса дали има опасност за сигурността на България, Михайлова отговори:
"Всички трябва да следим внимателно какво се случва в Русия, защото актът на мобилизация въвлича руския народ в тази война. Ние трябва да сме готови за това и мисля, че всички страни, които са членки на НАТО, имат своите планове и трябва да предприемат необходимите мерки. "
Михайлова смята, че вътрешната съпротива в Русия ще се учвеличи след обявената мобилизация. Дезинформацията, която Русия продуцира, според нея изкривява представата за това какво е реалното състояние в страната, но очедно има знаци за несъгласие с решението на Путин в общестото.
Във връзка с предстоящата на 6-и октомври в Прага първа среща на европейската политическа общност, Михайлова коментира, че целта е да има по-сериозен отпор на Русия, но това зависи от позициите на отделните страни. Зависимостта от енергоизточници е голяма и способността на обединените сили да реагират на тази зависимост е от първостепенно значение, смята тя.
Интервюто на Антония Попова с Искра Михайлова може да чуете в прикачения звуков файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..