Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вял интерес към изборите в Каравелово, Богдан и Слатина

| обновено на 02.10.22 в 19:04


За хората в наводнените карловски села Каравелово, Богдан и Слатина неделя преди обяд е време за съвземане от нанесените от бедствието щети. Все още интересът към парламентарните избори е слаб, хора почти не се срещат по коридорите на кметството и на читалището, където са поместени двете избирателни комисии. 

 „От 611 по списък към момента са гласували 40 души. За сравнение на предходните избори – обикновено гласуват над 200 души. Определено обаче хората се измориха от многото избори и от наводнението. Тук основната възрастова структура на гласоподавателите е 45 – 50 години“, отчете председателят на една от избирателните секции в Каравелово Иван Петков. 

Обиколка на екипа на радио Пловдив из селото установи, че голяма част от засегнатите след наводнението предпочитат да разчистват около домовете си, вместо да отидат до избирателните секции. Причината е, че те са се обезверили. 

 „Шахтите ни са запушени, всичко е леш, за какво да гласувам. Сега чистим мръсната вода“, коменира един от жителите на Каравелово. Все пак има и такива, които макар да не са доволни от начина, по който се е справила държавата след бедствието избраха да отидат да гласуват. Сред тях е и възрастна жена, която ходи с бастун и за да стигне до изборната си секция, трябваше да измине около километър пеш. Отишлите до секциите се надяват да се спре със сезонността на изборите и да се състави едно устойчиво правителство. Според местните новите народни представители трябва да наблегнат върху няколко основни теми – социална политика и корупция. 

В Каравелово и Богдан избирателната активност се движи между 13 и 16%. Малко по-висока е в третото засегнато село – Слатина.

"Няма проблеми при гласуването. Токът спря за няколко минути, но се включи батерията на машината, която издържа около 30 минути", обясниха от комисията в Слатина

Общият брой гласоподаватели в община Карлово, където попадат и трите села, са 43 827.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24