Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Демокрацията е процес, а не само избори

Една съществено важна страна на живота ни като общество и едно от измеренията на приключилите избори- политиците като част от нашия обществен живот и дали не е време психиатрията да се занимае с тях- това бе тема на разговора между Антоанета Петричанска и психиатъра Цветеслава Гълъбова в предаването "Ден след ден".

Според нея се намираме в абсурдна ситуация и на обществото може да се постави диагноза- психопатизация или сътояние на социално нечувствително поведение, а политиците страдат от политическа шизофрения.  

"Нашите политици живеят в паралелна реалност, а както знаем паралелните прави не се пресичат. Добре си живеят. Сега им развалихме рахатлъка, че често ги викаме на избори и точно в това се състои проблемът. Те не общуват с хората. Постоянно някой друг им е виновен за резултатите, които имат. Отворете си очите и вижте какво реши народът, уважаеми политици! Народът не Ви иска с кухите и празни обещания, които давате през няколко месеца. Време е политиците да анализират причините за изборните резултати! " - призова Гълъбова.

Тя припомни, че демокрацията е процес, а не е само избори и направи аналогия с нейната професионална сфера, където, когато нещо не работи, се сменя, докато се намери правилното лечение. Демокрацията ни ще навърши една Христова възраст и като имаме предвид колко млади на тези години не знаят какво да правят с живота си, по нейно мнение няма нищо изненадващо.

"Силно се надявам след тези избори политиците да се обърнат към себе си и тези познати лица да минат в периферията. Да обучават нови хора на политика, какво могат да предложат, ако има нещо за оправяне, да се оправи, да се образоват,да четат политическа история. Да си зададат въпроса имам ли достатъчно чест, за да мисля, когато натискам бутона. Ако моралните категории не са приоритет, ще загинем . Намалели сме с 850 000 хиляди души за последните 10 години! - припомни Цветеслава Гълъбова. 

Освен демографската катастрофа, тя вижда и друг много сериозен проблем- чудото с дрогираните и пияни шофьори. Смята, че никой не работи по това. Кампанията определя като от типа "те толкова си могат". Според нея явно политиците не разпознават това като проблем, живеят в паралелна вселена и им липсва емоционална интелигентност. 

На въпроса как да тълкуваме тези 63 % негласували, тя отговори, че очевдино не искаме да ни управляват тези хора. Вероятно хората искат да ги управляват служебни правителства, защото вярват, че крадат по-малко. 

"Ако на нашите политици не им харесва материала, нека отидат другаде. Друг народ няма как да се внесе" - каза психиатърът. 

Относно обвиненията към президента за сегашната ситуация, тя коментира:

"Ако хората, които постоянно изпращат упреци към Радев, се замислят, ще си дадат сметка, че той няма интерес да се товари със служебни правителства. Сега сме в състояние на всевъзможни кризи, защо му е да управлява? Всички, които го обвиняват, вероятно проектират своите желания върху него и мислят какво биха наоравили, ако са на негово място"- смята Гълъбова. 

Що се касае до това дали е реалистично да ни управлява служебен кабинет, тя коментира, че  конституцията изрично казва какво се прави в такъв случай. Припомни също, че в предизборната капмания се наричаха как ли не, слагаха всякакви линии и сега, ако трябва да ги прекрачат, според нея това ще се отрази зле на възпритията на техния електорат. След всички разменени епитети психиатърът не изрази убеденост ,че ще могат да го напрвят. Тя твърди, че засега Не градят мостове, а ги рушат. 

По коментирание неведнъж въпрос за това дали ,когато се явяват за доверие на хората, политиците трябва да минават психологически тестове, отговори:

"Официално няма как да се постави такова изискване, но определено смятам, че партиите трябва да правят вътрешен подбор. Най-добре е да се обучават за политици, да изучават местно самоуправление, да познават законите, да учат реторика, социална психология, политология, социология. Политиката е професия и човек трябва да влиза в нея подготвен ". 

Според нея в парламента трябва да има качествени юристи - 70 %, а останалите да са икономисти. Останалите специалисти трябва да помагат, но законотворчеството е акт за подготвени кадри. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46