„Служебното правителство ще може да си позволи да ползва само до една дванайста от сегашния бюджет, което е крайно недостатъчно. Освен това не може да сключва международни договори, за които предварително трябва съгласие на парламента, договори за държавен заем“, аргументира се проф. Дуранкев.
Той добави още, че се надява, въпреки че няма един гигант на политическата сцена, а има 7 джуджета, партиите ще направят всичко възможно да съставят редовно правителство.
„Ако пред нас стоеше само икономическата задача за решаване – е доста по-лесно, но има и редица фактори, които се случват около нас и също влияят.
Например – най-малко три проблема възникват в ЕС, които ще дадат отражение и върху бюджета, и върху бъдещето на България. Първото е сблъсъка между НАТО / Украйна и Русия, което означава, че икономиките минават в почти военновременна обстановка, т.е. вместо да произвеждаме повече бебета и жилища ще произвеждаме повече играчки, които убиват и рушат жилища, което пък е път за икономическа стагнация“, коментира проф. Дуранкев.
Той добави още, че в съвременната ситуация в света сътресенията идват отвсякъде и даде пример с неочакваното прекратяване или дезактивиране на тръбопроводите Северен поток 1 и 2, което ще удари силно германската, от тук и цялата европейска, икономика.
„Това ще бъде по линия на стоманодобивните компании, компаниите за торове, за стъкло, за тоалетна хартия, даже които в момента се очаква да бъдат затворени поради рязко намалени доставки“, коментира проф. Дуранкев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...