Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бедността стопява населението в България

| обновено на 04.10.22 в 16:35

Населението на България за 11 години е намаляло с близо 850 хиляди души, това показа последното преброяване на НСИ, чиито данни бяха представени преди ден.

„Българската нация се топи с много бързи темпове и тези темпове не са само заради естествени причини, каза  Радио Пловдив д-р Жана Цонева, антрополог от БАН.

Според нея оснавната причина е в това, че начинът на живот у нас не е добър и чупи доста европейски рекорди. „Ние сме на дъното на всички възможни класации и нито едно правителство, от изредилите се, не направи нищо, за да смекчи, примерно, удара от пандемията“.

Доц. Цонева беше катогорична, че управленията у нас работят срещу населението, прогонвайки го в чужбина. “Темите на нашите политически елити са корупцията и антикорупцията, политическите междуособици и външната политика, а това не се яде“. Според ния трябва да се направи нещо за хората, да се повдигне тяхното благосъстояние. „Антикорупцията е важа, но не се яде“

Д-р Жана Цонева подчерта, че демографският срив е в основата на намаляващото население в България. „Бедността е основен фактор за смъртността и прогонването на хората от страната“.

Според нея два са начините за борба с тази бедност. „Трябва да има нова данъчна политика, която да помогне на хората, както и работещите да се самоорганизират в синдикални структури, за да изискват повече от работодателите“.

Доц. Цонева подчерта, че всичко това е отсъствало от предиброния дебат, защото ни е налегнала дълбока социално- политическа апатия, за която свидетелства активността при вота.

Икономиката ни работи чудесно и е във възход, коментира д-р Жана Цонева, но тя работа за определени хора – собственици на капитал, бизнес, жилища. „Те получиха таван на тока, помощи и данъчни отстъпки, въпреки че се бориха за либерализация на пазара. Бедните хора не получават нищо и те решават да си търсят късмета другаде. Затова емигрират. Напускат страна, защото тук не могат да успеят“.

Важно е да се разбере, че растежът на икономиката не се отразява директно на стандарта на хората, каза антропологът от БАН.“Няма как да има растеж на населението, докато не се подобрят условията за живот. Тоест трябва да има по- справедливо преразпределение на произведеното, защото ние имаме ней-големите неравенства в ЕС“, изтъкна в заключение доц. Жана Цонева..


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Руси Чернев в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..

обновено на 02.05.25 в 17:03

За вода от Арда Гърция трябва да ни компенсира с ток през зимата

Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..

публикувано на 02.05.25 в 17:00

Пловдив има пълния капацитет да е столица за винен туризъм

След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя  и формалното одобрение за проявата  с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили.   За ползите от домакинство на такъв форум..

обновено на 02.05.25 в 16:29
Диана Георгиева

БАПЗГ ще отстоява пред НЗОК да е в помощ на пациента

Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес.  Според Диана Георгиева -..

публикувано на 02.05.25 в 16:26

Социалните медии влияят негативно върху журналистиката

Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..

публикувано на 02.05.25 в 15:56