Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пробивът до Водната палата започна, граждани и политици го освиркаха

| обновено на 05.10.22 в 16:02

Под скандирания „Оставка!“ и „Райчев, вън!“, и в отсъствието на кмета Здравко Димитров, заместниците му Тодор Чонов и Пламен Райчев направиха първа копка на пробива на Водната палата в Пловдив. Близо 20 пловдивчани, включително и представители на „Демократична България“ и партия КОД се обявиха срещу проекта.


Транспортният възел между булевардите „Цар Борис III Обединител“ и бул. „Марица – юг“ ще стане на две нива и ще се премахне сегашното кръгово. Строителните работи започнаха днес от източната част на булевард „Марица-ЮГ“, която беше затворена, а движението се пренасочва по улица „Никола Войводов“ и „Шести септември“. 

Заместник-кметът Тодор Чонов заяви, че до началото на пролетта няма да се затваря булевард „Цар Борис Трети Обединител“. Едва тогава ще започне вторият етап на проекта, но и тогава движението по възловият пътен участък няма да се затваря, а само ще се ограничи.

Днес протестиращите пловдичани, сред които и Йордан Иванов от „Демократична България“ и Пепа Деведжиева от КОД освиркаха началото на проекта. Хората са против него, тъй като са силно притеснени от премахването на левия завой. Според тях това допълнително ще усложни трафика в града.

„Няма как да се забрани левият завой. Ние работим тук, това означава, че няма да можем да стигаме до работните си места“, споделиха разтревожени пловдивчани.

Пепа Деведжиева от КОД, която също участва в протеста, заяви, че той не е политически.

„Той е чисто граждански протест. Когато един управник не се справя добре с работата и лъже своите съграждани, е най-добре да си тръгне!“, коментира Деведжиева.

Заместник-кметът Пламен Райчев каза, че единственият човек, който може да му иска оставката, е кметът Здравко Димитров.

„Аз не съм човек, който се е хванал за поста си. Още повече, че това е достатъчно конфликтен момент, който създава и лично на мен проблеми в здравословен характер. Ако кметът ми поиска оставката, с удоволствие, тя е в джоба ми“, каза още Райчев.

Пробивът под Водната палата е нужен на пловдивчани, категоричен е още заместник-кметът. На церемонията присъстваха и представители на Института по пътна безопасност, които влязоха в обяснителен режим с протестиращите.

Стойността на проекта е 7 милиона и 800 хиляди лева. Не е изключено обаче, заради увеличаващите се цени на строителните материали, фирмата изпълнител „Инса“ да поиска актуализация, каза Паун Иванов, който е представител на фирмата.

Съоръжението ще бъде на две нива, широчината му ще бъде 40 метра. Премахва се левия завой, остава само десния и движение направо. В района ще бъдат запазени велоалеите и всички съществуващи комуникации към момента.

Паун Иванов от фирмата - изпълнител "Исса-2000" увери, че е създадена необходимата организация, която да гарантира, че няма да се затруднява сериозно трафика в града. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Времето остава топло, на места с мъгли

Днес преди обяд ще преобладава слънчево време, но на места в Горнотракийската низина ще се задържи мъгливо. Минималните температури ще са между 6° и 11°.  След обяд от запад ще започне увеличение на облачността и през нощта срещу вторник на места в Западна България ще има и валежи от дъжд. Ще остане почти тихо.  Максималните температури ще са между 17°..

публикувано на 03.11.25 в 06:13

Ремонти променят трафика по АМ "Тракия" в Пазарджишко

От 8 ч. до 18 ч. за изпълнение на краткотрайни ремонти ще бъде ограничено преминаването в посока София по активната лента между 87-ми и 88-и км на АМ „Тракия“.  Трафикът в участъка ще се осъществява в изпреварващата лента. Също от 8 до 18 часа в отсечката от 101-ви до 102-ри км на АМ „Тракия“ в област Пазарджик ще се подменят ограничителни..

публикувано на 03.11.25 в 05:54
Кметът Костадин Димитров при инспекция на реконструкцията на кино

Напредва реконструкцията на кино "Космос"

С интензивни темпове се движат строителните дейности по реконструкцията на кино „Космос“. В това се убеди кметът на Пловдив Костадин Димитров, който посети обекта и разговаря с техническите ръководители. Европа даде зелена светлина за проектите за кино "Космос" и парк на Марица Вече са демонтирани настилки, мазилки, ламперии, седалки,..

обновено на 02.11.25 в 13:23

Малобройна подкрепа за каузата на "Ангели на пътя" в Пловдив

Едва десетина души подкрепиха протеста на "Ангели на пътя" в Пловдив.  Акцията бе обявена като национална под мотото "Стига мълчание". Конкретният повод е катастрофата, при която загина 23-годишният Мартин Димитров, станал жертва на верижна катастрофа между три автомобила в нощта на 17-и срещу 18-и октомври на пътя Златица-Челопеч. В Пловдив..

публикувано на 02.11.25 в 13:18

Протест пред съдебните палати организира "Ангели на пътя"

Национален протест пред съдебните палати в страната организира днес сдружение "Ангели на пътя".  Акцията е под мотото "Стига мълчание" и е насрочена за 12 часа както в столицата, така и цялата страна.  "Ще поискаме справедливост. Ще поискаме промяна.  За да не се налага всяка година да палим нови свещи.  За да не останат пътищата ни пропити..

публикувано на 02.11.25 в 08:32