У нас няма досъдебно производство по случая, който касае фирма „Тийм груп“, в чийто офис работел Тилев, попаднала в европейско разследване за финансови измами в размер на общо 14 млн. евро. Управители на фирмата са израелски гражданин и сръбкиня, които по неофициални данни са задържани у нас или в Германия.
Тилев работел в колцентъра на фирмата в София от 2019 г. и осъществявал по телефона финансови консултации с клиенти, които инвестирали парите си в ценни книжа и криптовалути.
В края на юли 2021 г., по завопед на немската прокуратура полиция и ГДБОП нахлули в офиса, иззели техника и документи и извършили неофициални разпити на служители. Тилев тогава не бил задържан и въобще не знаел, че ще му се повдигне задочно обвинение. Офисът на фирмата още тогава затворил врати.
Година по-късно, през август, тази година младежът се появил в полицията в сектор „Български документи за самоличност“, за да си поднови задграничния паспорт. Тогава служителите го осведомяват, че му е издадена Европейска заповед за арест и му закопчават на място белезниците. Обвинението на немската прокуратура е участие в организирана престъпна група за финансови измами в размер на 14 млн. евро – става ясно от Европейската заповед за арест.
„Открих си работа съвсем легално в Jobs.bg, всеки младеж с два езика – немски и английски, можеше да попадне в моята ситуация. Във фирмата ме назначиха с трудов договор, имах период на обучение, а след това консултирах хора от целия свят по телефона за доходността на финансовите инструменти. Нито за миг не съм смятал, че участвам в измама“ – разказа в съдебната зала обвиняемият Иван Тилев.
Той изрази желание да бъде съден от български съд и ако вината му се докаже, да изтърпи наказанието си у нас. В Германия наказанието за финансова измама е до 15 години затвор, а според българския НК присъдата за същото престъпление е до 6 години, когато се касае за действия без умисъл, за каквито твърди Тилев.
След съдебното решение бащата на Тилев – Димитър, и приятелката му – Анна, заявиха, че България е извършила предателство спрямо свой гражданин.
Докато траеше процесът в Пловдив, пред Съдебната палата десетки протестираха против екстрадицията на Тилев в Германия.Символичен протест събра студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" пред сградата на община Пловдив. На проявата присъстваха само 12-13 студенти, платено обучение от няколко специалности, въпреки предварително обявеното участие на три специалности. Те обясниха, че повечето им колеги са приключили обучение, една част от тях работят и..
Регионите с най-много катастрофи са Пловдив, Варна и София. А дните, в които стават най – много пътни произшествия, са понеделник и петък, като пиковият момент е следобедът - между 16 часа и 18 часа. Това става ясно от Интерактивната карта на пътнотранспортните произшествия на МВР. Тя беше представена днес в Националния координационен център за..
26-годишен моторист от Раднево е загинал при катастрофа на пътя Девин – Михалково, съобщават от полицията в Смолян. Сигналът е подаден в 12:50 часа. Т ежкото пътнотранспортно произшествие е станало на около 7 км. преди входа на град Девин в посока село Михалково. По първоначални данни 26-годишният мъж, управлявайки мотоциклет Сузуки 1000..
Студенти в Пловдив излизат на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение. Протестът щe e на площад „Стефан Стамболов“ пред общината от 18 часа и се организира от Димитрина Нанкинова, първокурсничка по психология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. На протеста ще очакват студенти от бакалавърски и магистърски програми от ПУ,..
Близо 500 души, живеещи в квартал „Възраждане“ на Рудозем, вече са на воден режим. Той е в сила от 22 часа през нощта до 6 часа сутринта. Проблемът с водата в квартала е заради прекалено използване на вода за поливане, посочват от ВиК – Смолян. Кметът на Рудозем Недко Кулевски е издал заповед, с която забранява поливането. През следващата..