Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Администрацията на НС да не иззема функциите на партиите

Според журналиста Николай Кръстев България много категорично и ясно е трябвало не само по случая с присъствието на руския посланик, да каже своето отношение още в миналия състав на парламента. Трябваше дори да се закрие парламентарната комисия, която отговаря за връзките с руското Народно събрание 

Той смята по темата с присъствието на откриването на Народното събрание, че нещата са можели да се решат по много по-безболезнен начин и за двете страни. Разумно решение според него би било протоколът на Народното събрание да поиска политическо становище от Министерството на външните работи. А не администрацията да иззема функциите на политическите партии и тя да решава кой кани и кой не. Затова има цяло Министерство на външните работи. 

Самият дебат по темата е знак, че въпросът с руската инвазия продължава да е разделителна линия в България. 

В българското общество все още продължават да се възприемат руските тези на пропаганда, че руските действия сега са резултат на направеното от Украйна през 2014 година. България трябваше да е по-единна в позицията си. Този дебат отразява точно това. 

"За съжаление съм песимист , че нещата няма да вървят към добро. Факт е, че една опредлена партия получи толкова енергия и измести част от традиционните партии като БСП, показва, че тази тема ще продължи да е разделителна" - каза в интервю за предаването "Ден след ден" Кръстев. 

Той смята, че е тъжно и срамно, когато определени представители на партия "Възраждане" се изказват толкова крайно. Отново започва да се реабилитира този начин на мислене и се измисля система на оправдание на руската политика. 

По темата с българската връзка с взрива на кримския мост смята, че ни е била поднесена новина за вътрешна руска употреба, за да се покаже колко лоша е една страна от НАТО, за да допусне такъв камион. Самата теза беше повдигната и лансирана от руските пропагандни медии. 

Цялото интервю на Иванка Петкова с Николай Кръстев може да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все по-трудно и по-скъпо става днес производството на череши

За реколтата с череши през тази пролет, за високите цени и за реализацията до трапезата - говорим с  Тодор Попов , регистриран земеделски производител, който има черешови градини до Пловдив. Тодор Попов каза, че през тази година - времето се е оказало неподходящо за производството на череши, защото през април имаше температури до и над 30 градуса,..

публикувано на 29.05.24 в 09:29

Държавата ще осигури дофинансиране за карловските села

Държавата ще осигури всички необходими средства за дофинансиране дейностите по възстановяване на инфраструктурата в пострадалите от наводнението карловски села  през 2022 г.  Това увери областният управител на Пловдив инж. Илия Зюмбилев. Поводът е утрешната блокада на Подбалканския път и на прохода "Троян – Кърнаре" заради недостатъчното и..

публикувано на 28.05.24 в 16:58

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев. Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са..

обновено на 28.05.24 в 16:54
проф. Христо Матанов

Борбата за църковна власт продължава, но става потайна

Професор Христо Матанов коментира в програма "Ден след ден" избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит и битката за патриаршеския пост. Според него синодът може да избере вече патриарх, защото е попълнен след избора на Сливенския митрополит. Той е категоричен обаче, че с този избор  митрополит Николай има още един глас в своя полза в битката..

публикувано на 28.05.24 в 16:12

Трябва засилен контрол при въвеждането на еврото у нас

В столицата се провежда конференция на тема "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия", която се организира от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заедно с Българо-хърватския бизнес клуб.  "Целта на конференцията е да се сподели опитът на Хърватия при въвеждането на еврото у нас. Ще има участие на хърватски и..

публикувано на 28.05.24 в 09:59