Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пулмолозите настояват за две клинични пътеки за постковид

Лекарите започнаха разговори с НЗОК и МЗ за разрешаване на проблема

В програма "Точно днес" говорим за последиците от пандемията от коронавирус у нас - и защо пулмолози искат допълнителни клинични пътеки в помощ на пациентите с постковид синдром. 

Председателят на Дружеството по белодробни болести и началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив доц. д-р Владимир Ходжев с експертно мнение.

Доц. Ходжев каза: "В средата на октомври наблюдаваме добър сигнал за успокояване на обстановката с коронавируса, но не можем да сме спокойни, защото зимата предстои. Тогава хората са на закрито и очаквам повишение на случаите, но няма да се повтори това, което наблюдавахме през последните три години. Започват да се появяват болни пациенти с пневмонии, причинени от други вируси и бактерии.

Ако спрем всякакви предпазни мерки, няма да има гаранция, че пандемията няма да тръгне отново. Очакваме ръст през зимния сезон на пневмонии, причинени и от други вируси, не само както беше от коронавируса. 

При част от пациентите се наблюдава постковид синдром, за който са характерни, три месеца след преболедуване - задух, умора, кашлица и нарушение в паметта, съня и др. Тези пациенти изискват специална грижа, за проследяване на белия дроб и дишането. В рамките на клинична пътека ще се окаже най-добрата помощ за тях. Нямаме точна статистика у нас, но по данни - 10% от преболедувалите Ковид-19 изявяват постковид синдром. Ако няма финансиране от НЗОК на подобни пътеки, ще се забави сериозно лечението на пациентите. Основно при тези пациенти се прави компютърна томография от пулмолог, важна за проследяване на заболяването."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55