Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само с постен и обран бюджет ще овладеем инфлацията

| обновено на 17.10.22 в 16:30

Високата инфлация е един от най-вредните макроикономически феномени, който води до сериозно обедняване във всички сфери и бизнеси. Какво може да направи правителството? На първо място да намали харчовете в бюджета за следващата година, независимо, че настоящата инфлация  зависи главно от външни фактори, коментира за Радио Пловдив Георги Вулджев, главен икономист на Експертен клуб за икономика и политика.

Според него съкращаването може да започне от огромното увеличение на социалните разходи, което се случи в последно време – субсидията на горивата и друг тип помощи. "Това само подхранва инфлацията. Помощите, в това число и пенсиите, трябва да се таргитират, така че да достигат до истински нуждаещите се хора, а не до всички и да се раздават на калпак. Това е първото, на което новото правителство трябва да ссложи край", беше категоричен икономистът.

Другите необходими мерки, според Георги Вулджев, са оптимизиране на щата на държавната администрация, за да се намалят разходите по тази линия, както и задържане на ръста на минималната заплата, а не увеличаването й, както искат синдикатите.

"Това, което приказват от синдикатите за увеличаване на заплатите са пълни глупости. Никой в Европа не иска такова вдигане на заплатите, което да компенсира напълно инфлацията, защото това само ще я подхрани и положението ще се влоши, т.е. ще стане още по- трудно. Разходите трябва да бъдат свити, за да се овладее процесът на инфлация. Иначе следва хиперинфлация и дългова криза", прогнозира икономистът.

Вулджев препоръча държавният бюджетът догодина да е постен и обран. "Дефицитът трябва да се намали колкото може повече. Не трябва да се допуска дефицитът да набъбва, той просто трябва да се съкрати наполовина – от 4 на 2 процента би било най-добре".

Според икономиста, дори и да няма работещ парламент, който да приеме бюджет, то ще се изпълнява бюджетът, който и приет за 2022 година. "Това не е толкова зле, защото най-важно е фискалната позиция да не се влоши повече, а да бъде задържана поне на сегашното ниво. В този смисъл бюджетът от тази година със своите параметри, гарантира подобна спирачка за увеличаване на инфлацията", каза в заключение Георги Вулджев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26