Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва консервативен бюджет, а не социални пакети

Няма място за повече социални харчове. Необходимо е бюджет 2023 да бъде по-консервативен. Тази теза защити икономистът Стоян Панчев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив след като БСП представи вижданията си за държавния бюджет пред част от партиите в 48-то НС.

По думите на Стоян Панчев през последните 3 години големите социални пакети и увеличаването на дефицита у нас са се превърнали в тенденция. На фона на това обаче не е ясно от къде ще дойдат приходите в бюджета. Единственият вариант е чрез увеличаване на дълга, защото според икономиста намаляването на разходите или увеличаването на данъците са малко популярни мерки. 

„Истината е, че инфлация не се бори с повече харчове – все едно да имаш огън и да наливаш керосин в него.  Ако погледнем годността на българските държавни ценни книжа, които се имитират и пласират в последните седмици на пазара ще разберем, че по-скоро посоката, в която трябва да вървим е по-консервативен бюджет, по-малък дефицит и даже намаляване на вече съществуващите програми.

Според мен това е и мнението на служебния финансов министър. Изчисленията на министерството на финансите без въвеждането на нови програми показват един много сериозен дефицит за догодина – почти 7%“, коментира Панчев.

Той добави още, че от политическа гледна точка обаче няма причина дефицитът да бъде намаляван, докато може да се финансира чрез дълга, тъй като партиите се готвят за нови избори.

„Един друг проблем, който според мен не е отчетен и от министерство на финансите – излезе прогнозата на БНБ, в която пише, че растежът за 2023 г. ще бъде само 0,1%. Във всички изчисления на МФ се очаква растеж близък до 3%, т.е. ако се окаже, че от БНБ са прави и растежът е почти нулев това значи, че ще имаме и много по-малки приходи дори спрямо вече направената прогноза за 2023, която е доста неприятна“, заяви Панчев.

Според него кризата, която се задава на хоризонта ни няма да е толкова страшна, колкото в началото на 90-те години. Прогнозите му са да се повтори икономическата ситуация от 2008г.

„Тогавашните проблеми не бяха решени, а замазани чрез взимане на дълг, напечатване на пари и прехвърляне на проблема в бъдещето“, добави Панчев.

Той коментира още, че вероятно догодина ще има рецесия, която ще тръгне от еврозоната и ще стигне до нас по линия на търговските ни взаимоотношения. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22